Genel Seçimde Siber Saldırı Endişesi

0
364
A man casting his vote. The Canadian flag is in front of the ballot box

Kanadalılar 21 Ekim 2019’da kendilerini 4 yıl yönetecek partiyi ve Başbakanı seçmek için sandık başına gidecek. Seçimin demokratik ve şaibesiz bir ortamda geçmesini isteyen Kanada, seçim güvenliğine ilişkin ekstra bazı önlemler aldı. İlk olarak Kanada Siber Güvenlik Merkezi, siyasi adaylar için siber güvenlik önerileri üzerine bir rehber yayımladı. Rehber, siyasi partilere, adaylara ve parti çalışanlarına kendilerini kötü niyetli siber faaliyetlere karşı korumak için yararlı ipuçları ve en iyi uygulamalar sunmayı amaçlıyor.

İkinci olarak İletişim Güvenliği Kuruluşu (CSE) Kanada’nın Demokratik Sürecine Siber Tehditler başlıklı bir rapor yayımladı. Rapora göre dünyadaki demokratik süreçlere müdahaleler yoğunlaştı ve Kanadalı seçmenlerin 2019 genel seçimleri öncesinde ve sırasında yabancı siber müdahalelerle karşılaşma ihtimali çok yüksek. Ancak yine rapora göre federal seçimler büyük ölçüde kağıt temelli olmaya devam ettiğinden Kanadalılar Kanada’nın güçlü ve güvenli seçim sürecine güvenmeye devam edebilirler. CSE, seçim güvenliği konusunda Kanada İstihbarat Teşkilatı (CSIS), Kanada Federal Polisi (RCMP) ve Dışişleri Bakanlığı ortak çalışıyor.

Son olarak Kanada hükümeti Kritik Seçim Olayı Kamu Protokolü (CEIPP) adıyla bir Bakanlar Kurulu kararı yayımladı. Kararla geçici bir kurul oluşturuldu. Kurul seçimlerin bütünlüğünü tehdit eden bir olay durumunda açık, şeffaf ve tarafsız bir şekilde Kanadalılarla doğrudan iletişim kuracak. Kurul 5 kıdemli kamu görevlisinden oluşacak. Bunlar: özerk kurulun kâtibi, Başbakanın Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Danışmanı, Adalet Bakanı ve Başsavcı Yardımcısı, Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı. Kurul, bir tehdidin seçim güvenliğini ve seçimin sıhhatini tehlikeye düşürmesi durumunda kamuoyunu bilgilendirecek ve seçimin iptaline kadar gidebilecek yolu açabilecek. Kurul kararları Başbakan da dahil olmak üzere hiç kimse tarafından veto edilemeyecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.