Filipinler’den Kanada’ya Bir Garip Savaş Tehtidi

0
474

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada’lı bir şirketin 6 yıl önce ülkesine gönderdiği100 konteynır çöpü geri almaması durumunda Kanada’ya savaş ilan edeceğini savundu. Duterte, ”Kanada’ya bir uyarı vereceğim. Almazlarsa gemilerle Kanada’ya gidip çöpleri dökeceğim”dedi. Kanada’nın Filipinler’i küçümseyeceğini vurgulayan Duterte’nin sözleri sosyal medyada alay konusu oldu.

Altı yıl önce Kanadalı bir plastik ihracatçısı olan Chronic Inc. şirketi, Filipinler’e geri dönüşümü sağlamak üzere plastik olarak kaydedilmiş 100’den fazla nakliye konteyneri gönderdi. Konteynerler 2013 ve 2014’te Manila’ya ulaştı. Ancak konteynırlarda sadece plastik malzeme değil kullanılmış yetişkin bezleri ve eski gazeteler de çıktı. Bazı uzmanlar çöpün uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta, Pasifik Çevre Hukuku ve Dava Merkezi’nin avukatı olan Anthony Ho, gönderilerin, ülkelerin izinsiz bir şekilde tehlikeli atıkları gelişmekte olan dünyaya göndermelerini engelleyen 30 yıllık bir anlaşma olan Basel Sözleşmesinin birçok bölümünü ihlal ettiğini söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, çöpün Filipinler için uzun süredir tahriş edici olduğunu kabul etti.  Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Zirvesi için Manila’ya yaptığı 2017 gezisi sırasında, Duterte’ye Ottawa’nın konu üzerinde çalıştığını söylemişti. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Duterte, Kanada Başbakanının Filipinler’deki insan hakları ihlallerini dile getirmesi üzerine Trudeau ile anlaşmazlık içine girdi. Geçen yıl, Kanada’nın Filipinlere insan hakları ihlaliyle ilgili sözleşmeyi gözden geçirme çağrısının ardından iki ülke arasındaki bir ticari anlaşma bile iptal edilmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.