Bir Başkadır Demokrasilerde Rakip Olmak

0
678

Türkiye’de siyasetin seviyesi ortada. Ana muhalefet liderine yapılan saldırıyı hep birlikte izledik. Şüphesiz ki bu, iktidarın kullandığı ötekileştirici dilin bir yansıması idi.

Yıllar geçti ki rakibini hasım gibi görmeyen lidere pek rastlamadık. Anavatanımızda durum bu. Peki öteki dünyada, yaşadığımız ülke Kanada’da, iktidar-muhalefet ilişkisinde durum ne?

İşte size küçük ama güzel bir örnek. Kanada’nın 3. büyük siyasi partisi olan muhalefetteki Yeni Demokratik Parti NDP’nin Genel Başkanı Jagmeet Singh, Hindistan’ın Pencap eyaletinde yaklaşık 500 yıl önce ortaya çıkan Sikh (Türkçe’de Sih olarak telaffuz ediliyor) inancına bağlı.

Kanada doğumlu olan Singh, bir hukukçu ve başarılı bir politikacı. Jagmeet Singh, 2017’de NDP Başkanı seçilmiş ve Kanada’da beyaz olmayan ilk ulusal parti lideri‪ olmuştu.

Sikh erkekleri inançları gereği saç veya sakallarını hiç kesmiyorlar ve sıkıca başlarına dolayıp sardıktan sonra bir de sarık takıyorlar. İşte muhalefet lideri Jagmeet Singh de böyle yaşayan onbinlerce Kanadalı Sikh’den biri.

49 yaşındaki Jagmeet Singh, önceki gün Toronto Star gazetesine konuştu ve Kanada’da çocukken ve gençken gördüğü ırksal ve cinsel tacizleri anlattı. Singh, esmer ve Sikh olması nedenleriyle ayrımcılık gördüğünü söyledi.

Singh’in bu açıklamasından sonra iktidar partisinin ve hükümetin başkanı Justin Trudeau ne yaptı dersiniz?

Singh’in açıklamasını içeren haberi Twitter’de paylaşıp rakibine tam şöyle yazdı: ”Konuşma cesaretiniz, insanları ötekileştirmeye karşı savaşacak ve birçok insanın yalnız olmadığını bilmelerine yardımcı olacak.” Trudeau, takipçilerine ropörtajın önemli ve okumaya değer olduğunu da söyledi.

Dikkat edin ‘Haddini bil’, ‘İspatlayamazssan müfterisin’, ‘Bay Singh’, ‘Millet sana haddini bildirecek’,  ‘Münafıklar çetesi’ hitapları yok… Kurulu düzene yaptığı eleştiri karşısında savunma yok, cesaretlendirme var.

Ne dersiniz bir gün Türkiye’de de böyle bir siyasi üslup görebilir miyiz?

Trudeau_twitter

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.