Yeni İttifaka Kanada da Katıldı

0
252
Canada's Minister of Foreign Affairs Chrystia Freeland arrives afor the women's empowerment summit sponsored by the Group of 20 major economic powers on April 25, 2017 in Berlin. / AFP PHOTO / Odd ANDERSENODD ANDERSEN/AFP/Getty Images

Kanada haber ajansı Canadian Press, Kanada’nın uluslararası dünya düzenini korumak ve işbirliğini desteklemek amacıyla Fransa ve Almanya tarafından kurulan yeni birliğe katıldığını açıkladı. ‘Alliance of Multilateralism’ ittifakı,  başta Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump olmak üzere, otoriter liderler ve diktatörlere karşı Dünya Ticaret Örgütü(DTÖ) ve Birleşmiş Milleter gibi uluslararası düzeni temsil eden kurumları korumayı amaçlıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın önümüzdeki eylül ayında yapılacak olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Alliance of Multilateralism ( Çok Yanlılık İttifakı)’nı resmen başlatmaları bekleniyor. Her iki ülkenin Dışişleri Bakanı bu ittifakın ilk duyurusunu yaptıklarında ABD’nin üye olmayacağının altını çizmişlerdi. Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Kanada’nın da bu ittifaka destek vereceğini resmen açıkladı.

Japonya kısa bir süre önce birliğe katılacağını bildirirken Hindistan, Endonezya ve Meksika’nın da söz konusu ittifaka katılma olasılıklarının olduğu ifade ediliyor. Kanada özellikle Dünya Ticaret Örgütü’ndeki baskıcı tavrı nedeniyle ABD Başkanı Trump’a tepkili.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.