Benzine, Doğalgaza Karbon Vergisi Geldi

0
442

Kanada federal hükümeti iklim değişikliği ile mücadele etmek ve hava kirliliğini önlemek için bugün itibariyle fosil yakıtların kullanımından Karbon Vergisi almaya başladı.

Yeni federal yasa kapsamında, benzin, dizel, doğal gaz ve kömür kullanımına ek vergi geldi. Uygulama Ontario, New Brunswick, Saskatchewan ve Manitoba’da başladı çünkü bu eyaletler hükümetin tavsiyesine rağmen kendi planlarını oluşturmayı reddettiler. Federal sistemi kullanmak isteyen Nunavut ve Yukon için ise 1 Temmuz’da başlayacak. Ülkenin geri kalanında zaten karbon fiyatlandırması var. Hem vatandaşlar hem de şirketler, emisyonları azaltmaya zorlacak. Bu vergi kaleminde toplanan para ile ailelere ortalama 300 dolar vergi iadesi dağıtılacak, geri kalan ise emisyon azaltıcı önlemlere harcanacak. 

Karbon vergisi nedir?
Karbon vergisi daha fazla karbon emisyonunu önlemek için petrol kaynaklı yakıtlardan alınan ekstra bir vergi. Burada amaç, gerek bireysel tüketiciler için, gerekse sanayide karbon emisyonlarını azaltmak. Fiyatlandırma yavaş yavaş artacak. Örneğin benzinin litre fiyatı 1 Nisan 2019 itibariyle 4.4 cent zamlanacak.

Karbon Vergisi İklim Değişikliğini Engeller mi?
Bilim adamları ve ekonomistler, hükümetin karbon kullanımına vergi koyması sayesinde,  endüstrilerin emisyonlarını azaltmanın yollarını aradığı ve bulduğunu ifade ediyorlar. British Columbia Üniversitesi’nden  profesör Sumeet Gulati, vergilerin insanların daha az araba kullanmak veya yakıt tasarruflu araçlar seçmek gibi günlük önlemleri benimsemelerine yol açtığını söyledi.

Seçimlerde Ana Tartışma Konularından Biri Olacak

Karbon vergisi üzerindeki tartışmalar, 2019 federal seçimlerinde önemli bir rol oynayacak. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Liberallerin “Ekonomimizi büyütmek ve çevremizi korumak için hayati bir adım” olarak adlandırdıkları ve Muhafazakarların “Her şey için vergi” dediği şey tartışmalı değil, aynı zamanda karmaşık.,

Karbon Vergisi Emisyonu Azaltıyor

British Colombia’da karbon vergisi yaklaşık sekiz yıldır uygulanıyor ve eyalette karbon emisyonların yüzde 4,7 oranında azaldığı tespit edildi. Kanada dışındaki en iyi örneklerden İsveç’te karbon vergisi uygulamasından bu yana emisyonların yüzde 26 oranında azaldığı ifade ediliyor. Buna karşılık, karbon vergisi olmayan Saskatchewan eyaletinde, 1990-2015 yılları arasında sera gazı emisyonlarında ağır artışlar görüldü.  Kömürle çalışan elektrik üretim tesislerinn kapandığı yerlerde sera gazı emisyonlarında büyük düşüşler görüldü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.