Trudeau Üzerindeki Baskı Büyüyor

0
306

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya karşı oluşan kamuoyu baskısı, eski Adalet Bakanı’nın SNC-Lavalin skandalı hakkında yeni belgeler yayımlanmasıyla, artış gösterdi.

Eski Bakan Jody Wilson-Raybould, hükümet yetkililerinin kendisini, SNC-Lavalin şirketinin rüşvet ve yolsuzluk vakasında soruşturulmasını engellemeye ikna etmeye çalıştığını söylemişti. Wilson-Raybould, konuyla ilgili soruşturma yürüten Meclis Adalet Komisyonu’na bir ses kaydı ve diğer bazı belgeler verdi.

SNC-Lavalin’in eski yöneticilerinin, Muaamer Kaddafi rejimi döneminde Libya’da ihale alabilmek için rüşvet verdiği iddia ediliyordu. Kanada Başbakanı Trudeau ise, SNC-Lavalin soruşturmasının   adli ceza yerine para cezası ile sonlanması için aski Adalet Bakanı ve Başsavcı Wilson-Raybould’a, baskı yapmakla suçlanıyor. Skandal nedeniyle Wilson-Raybould, geçen Şubat’ta istifa etmişti. Trudeu ise suçlamaları reddediyor.

Trudeau’ya Destek Eriyor

Ülke genelinde yapılan kamuoyu yoklamaları, skandalın gelecek Ekim ayında yapılacak genel seçimler öncesi, Trudeau ve hükümetine desteği sarstığını gösteriyor. Öyle ki Trudeau’nın halk desteği, şu ana kadarki en düşük seviyede ve ABD Başkanı Trump’a olan halk desteğinden daha az.

Ses kaydında neler var?

Kamuoyuna açıklanan, 18 dakikalık ses kaydında, Wilson-Raybould ve Bakanlar Kurulu Sekreteri  Michael Wernick, telefonda SNC-Lavalin soruşturması hakkında konuşuyor. Eski Adalet Bakanı, neler konuşulduğunu tam anlamıyla kayıt altına alabilmek için Wernick’in bilgisi olmadan konuşmayı kaydettiğini ve davaya müdahale girişimlerinden kaygı duyduğunu söyledi. Konuşmada Wernick, birçok kez Başbakanın şirketin soruşturulmamasını ve anlaşmaya varılmasını istediğini söylüyor. Trudeau ve yetkilileri, inşaat şirketinin soruşturulması halinde binlerce kişinin işinin tehlikeye girebileceğinden kaygılandıklarını vurguluyor. Wilson-Raybould ise, görüşmenin uygunsuz olduğu ve bu konuda görüşmeye devam etmelerinin tarafsızlığına gölge düşürebileceği uyarısında bulunuyor.

Parlamentodaki Soruşturma

Liberal Parti’nin çoğunluğundaki Adalet Komisyonu, amaçlara ulaşıldığını söyleyerek SNC-Lavalin skandalı hakkındaki soruşturmaya geçtiğimiz günlerde son vermişti. Komisyonun soruşturmayı bitirmesinin ardından, Wilson-Raybould, ifadesini destekleyecek ek dosyalar sunacağını belirtti.

Muhalefet partileri, Wilson-Raybould’un, Trudeau ve yakın adamlarını SNC-Lavalin skandalına müdahale etmekle suçladığı geçen ayki ifadesinin komisyona ifade vermesini istemişti.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.