Dünyanın En Büyük T-Rex’i Saskatchewan’da Bulundu.

0
188

Saskatchewan eyaletinde, dünyada bugüne kadar keşfedilen en büyük ve en yaşlı T-rex dinazor fosili bulundu. Alberta Üniversitesi paleontologlarının ‘Scotty’ adını verdiği T-rex iskeletinin, 13 metre uzunluğunda ve 8 bin 800 kilogram ağırlığında olduğu duyuruldu. İskeletin 66 milyon yıl yaşında olduğu düşünülüyor.

Alberta Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Scott Persons, iskeletin Saskatchewan eyaletindeki bir bilimsel araştırma sahasında ilk kez 1991 yılında keşfedildiğini ancak uzun yıllar boyunca iskeletin, kemikleri saran kumtaşından arındırılması için çalışıldığını ve çalışmanın artık tamamlandığı söyledi. Persons, yapılan incelemede Scotty’nin 30’lu yaşlarda öldüğünü ve bunun etobur  dinozorlar açısından bilinenden daha uzun bir yaşam olduğunu ifade etti.

Edinilen bilgiye göre dev T-Rex Saskatchewan’ın başkenti Regina’daki Saskatchewan Kraliyet Müzesi’nde sergilenecek. Scotty’nin iskelet parçaları kumtaşlarından arındırıldıktan sonra müzeye taşınarak birleştirildi.”Dinozorların Kralı” olarak da bilinen Tyrannosaurus rex türünde, bugüne kadar bulunan en büyük iskelet fosili, Scotty’den 400 kilogram daha az ağırlığa sahipti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.