Kanada Ay’a Gidiyor

0
328

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada’nın Ay Yörüngesinde oluşturulacak yeni Uzay İstasyonu’nda ABD’nin yanında ikinci ortak olacağını ve Kanada’lı astronotların 2022’den itibaren aya gideceğini açıkladı. Trudea bu açıklamayı dün ziyaret ettiği Montreal’deki Kanada Uzay Ajansı’nda (Canadian Space Agency) yaptı. Ay istasyonu projesini ilk olarak NASA duyurmuştu. NASA ay yörüngesinde oluşturulacak Lunar Orbiting Platform-Gateway’i Mars’a yapılacak insanlı seferler için bir atlama taşı olarak kullanacak. Lunar Geçidi olarak bilinen proje, uzay araçları, laboratuvarlar ve ayın etrafındaki astronotlar için yaşam alanı sağlayacak bir karakol içeriyor. Ay istasyonu dünyaya, sadece 400 km mesafede bulunuyor. Yeni istasyon ise yaklaşık 380 bin km uzaklıkta olacak. Yani yeni istasyon dünyaya uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 1000 kat daha uzakta olacak.

Trudeau açıklamasında “Kanada’nın tarihi yatırımı Kanadalılar için iyi işler yaratacak, astronot programımızın çalışmasını ve havacılık endüstrimizin güçlenmesini ve büyümesini sağlarken, Kanada’ya araştırma ve yenilik için yeni olanaklar açacak” dedi. Başbakan Trudeau, Kanada’nın uzay programına 24 yıl boyunca 2,05 milyar dolar ve Lunar Gateway’e ilk beş yıl boyunca 150 milyon dolar taahhüt ettiğini duyurdu. Trudeau, yatırımın yüzlerce iyi ücretli iş yaratacağını ve Kanada’daki gayri safi yurtiçi hasılaya yıllık en az 100 milyon dolar katkıda bulunacağını söyledi.

Yapay Zeka ve Robotik

NASA Başkanı Jim Bridenstine, Kanadalı astronotları ayda yürürken görmek istediğini söylemişti. Bridenstine, Kanada’nın yapay zeka ve robotik alanındaki uzmanlığına dikkat çekmiş ve destek istemişti. Kanada’nın Ağ Geçidine katkısı, bir robot kol, ekipman ve özel araçlar içerecek olan akıllı bir robotik sistem (Canadarm3) olacak. Bu gelişmiş sistem Ağ Geçidinin korunmasına, onarılmasına ve denetlenmesine yardımcı olacak. Ekipmanı hareket ettirecek, boşlukları destekleyebilecek, bilimsel aletleri birleştirecek ve yerleştirecek ve Ay’ın yüzeyinde toplanan bilimsel örnekleri ele alacak. Program Kanada’daki işletmelere ve akademik kurumlara, sağlık, yapay zeka ve robotik alanlarında, ay yörüngesinde ve Ay’ın yüzeyinde yeni teknolojileri kullanma ve test etme konusunda yardımcı olacak.

Kanada Uzay Sektörü

Federal hükümete göre Kanada uzay sektörü, 10.000 yüksek vasıflı işçi çalıştırıyor ve 2017 yılında Kanada ekonomisi için 2.3 milyar dolar kazandırdı. Uzay fotoğraflarında sıkça gördüğümüz yapay zeka kabiliyetine sahip devasa robot kol, Kanada yapımı. Kanada Hükümeti, Kanada’nın uzay sektörüne 2015’ten bu yana 550 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. 2017’de Kanada, en iyi akademik yetenekleri elde etmek ve çekmek ve yapay zeka ve derin öğrenmeyi inceleyen lisansüstü stajyer ve araştırmacıların sayısını artırmak için 125 milyon dolarlık bir Pan-Kanada Yapay Zeka Stratejisi başlattı.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.