Suriyeli Refugee ailenin 7 çocuğu Yangında Can Verdi

0
161

Kanada’nın Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax’ta bir evde meydana gelen yangında Suriyeli bir ailenin 7 çocuğu hayatını kaybetti. Kentin Spryfield bölgesindeki Quartz Drive’da bulunan evde salı gece yarısı çıkan yangında alevler bir anda evi sardı. Yangın nedeniyle en küçüğü 4 aylık en büyüğü 15 yaşında olan 7 çocuğun öldüğü öğrenildi.

Yangında, çocuklarını kurtarmak isteyen anne ve baba da yaralanarak tedavi altına alındı. Halen hastanede tedavi gören babanın hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi. Suriyeli ailenin, yaklaşık 2 yıl önce Kanada’ya yerleştikleri belirtildi. Halifax Belediye Başkanı Mike Savage, yaptığı açıklamada, “Bizim de kalbimiz yandı. Dualarımız aile ve sevdikleriyle.” ifadelerini kullandı.

Yardım kampanyasına 6 bin kişi destek oldu

Yangında çocuklarını kaybeden aile için online bağış toplama sitesi GoFundMe’de üzerinden yardım kampanyası başlatıldı. Bağış sitesi, Suriyeli mülteci çift için başlatılan kampanyaya 24 saatte altı binden fazla kişinin bağışta bulunduğunu ve şu ana kadar 257 bin doların üzerinde para toplandığını duyurdu.

Aileye maddi yardım kampanyası, Hants East Assisting Refugees Team (HEART) Derneği ile Halifax İmam Konseyi’nin öncülüğünde başlatılmıştı. Suriyeli mültecilerin Kanada’ya yerleşmesine katkı sağlayan sivil toplum kuruluşu HEART, Halifax halkının aileye destek olmak ve dayanışma gösterisinde bulunmak amacıyla gece nöbetleri tuttuğunu bildirdi.

Kanadalılar, 7 çocuğunu yangında kaybeden Suriyeli mülteci aile ile dayanışma için nöbet tuttu. Destek nöbetine Kanada Başbakanı Justin Trudeau da katıldı. Suriyeli Barho ailesi, 2017’de HEART’ın girişimiyle Kanada’ya getirildi. Dernek hayatını kaybeden çocuklardan en küçüğünün 4 aylık en büyüğünün de 15 yaşında olduğunu açıkladı.

HEART Başkan Yardımcısı Natalie Horne, “Suriyeli ailenin üyeleri mizah, gülücük, minnet ve sevgi doluydu. Aileye hem bölge halkından hem Kanada genelinden hem de uluslararası toplumdan çok büyük destek geldi. Keşke çocukları geri getirebilseydik.” ifadelerini kullandı. Kanada, diğer gelişmiş ülkenin göçmen politikalarının aksine kapılarını mültecilere açık tutuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.