”Nuh’un Gemisi” Buzda Yarıştı

0
266

Başkent Ottawa, sıra dışı bir spor etkinliğine daha ev sahipliği yaptı. 7.2 km uzunluğu ile dünyanın en uzun buz pisti özelliğini taşıyan Rideau Canal üzerinde, 12 kişilik tekneler yüzerek değil altındaki kızaklar sayesinde kayarak ilerledi. Bu yıl 3.sü düzenlenen ”İce Dragon Boat Festivali, yine büyük ilgi gördü. Festivale Kanada ve ABD’nin değişik şehirlerinden 125 takım ve 1500 sporcu katıldı. Sporcular, ellerindeki pedaller ile tekneyi itmek ve 200’şer yüz metreden oluşan parkurları başarıyla tamamlayabilmek için büyük efor sarfettiler. Kanadalılar dondurucu soğuğa rağmen, 9 şubat cumartesi gün boyu devam eden yarışları izlemek için Rideau kanalına akın etti.

Nuh’un Gemisi Büyük İlgi Gördü

Ottawa’daki Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü, yarışmaya Noah’s Ark (Nuh’un Gemisi) takımıyla katıldı. Noah’s Ark, farklı milletlerden, farklı dinlerden ve farklı kültürlerden oluşan sporcuları ile Kanada’yı sembolize ediyordu. Takım bir yarışmada 4. başka bir yarışmada ise 6. olarak yarışları tamamladı. Nuh’un Gemisi, konsepti ile organizasyon komitesinden ve izleyicilerden büyük ilgi gördü. Kanada’nın en büyük yayın kurululuşu olan CBC Ottawa’da akşam haberlerini sunan Adrian Harewood’da Nuh’un Gemisi’nde yarışa katıldı. Harewood, davet edildiği zaman heyecanlandığını ifade etti ve kültürel çeşitliliğin önemine vurgu yaptı.

Dünya Şampiyonası Başlıyor

İce Dragon Boat yarışları Kanada dışında Çin, Yeni Zelanda, Macaristan, Ukrayna ve ABD gibi ülkelerde de yapılıyor. Organizasyon komiteleri karar alarak her ülkeden galip çıkacak takımların temsilcileriyle bir ‘Dünya Kupası’ düzenlenmesi konusunda anlaştı. İlk dünya kupası Ottawa’da yapılacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.