Cami Saldırganı ve Seri Katil’e Ömür Boyu Hapis

0
240

2017’de Quebeck şehrinde bir camiyi basarak 6 kişiyi öldüren ve 6 kişiyi de yaralayan ırkçı Aleksandre Bisonnet’in yargılandığı dava sonuçlandı. Savcılar, Bisonet’e ölen her bir kişi için ayrı ceza verilmesini veya şartlı tahliyesiz 150 yıl ceza verilmesini istemişti. Yargıç François Huot, cami saldırganı Bisonet’in 35 ile 45 yıl arasında hapis yatmasının ardından şartlı tahliye edilebileceğini, bunun Kanada’da ölüm cezasının kaldırılmasından sonra verilen en ağır ceza olduğunu belirterek, savcıların ağırlaştırılmış ömür boyu ceza verme isteklerini reddetti.

Yargıç Huot, cami saldırganı Bisonet’in namaz sonrasında camiye girip Müslümanları öldürmesinin bir terörist saldırı olmadığını, özellikle Müslüman göçmenlere karşı ön yargıdan kaynaklandığını iddia etti. Huot, Bisonet’in intihar saplantısı da dahil, akıl sağlığı meselelerinin saldırıda rol oynamasını dikkate almasının, verdiği kararda etkili olduğunu söyleyerek cezanın bir intikam olmaması gerektiğini, Kanada’da önemli olan suçluların tedavisi olduğunu söyledi.

Yargıç Huot, Bisonet’in daha önce de bir hapishane sosyal çalışma görevlisine feministlere, alışveriş merkezlerine, havaalanına da saldırı düşündüğünü, Müslüman cemaate saldırısını bir zafer olarak gördüğünü ve daha fazla insan öldürmediğine pişman olduğunu söylediğini açıkladı.

Seri Katil En Az 25 Yıl Yatacak

Toronto bölgesinde 2010-2017 yılları arası kasten 8 kişiyi öldürmekle suçlanan seri katil Bruce McArthur da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Öldürdükleri arasında Türkiyeli Selim Esen’in de bulunduğu McArthur, 2018 yılında Toronto polisi tarafından yakalanmıştı.

Bruce McArthur’un mahkemede herhangi bir pişmanlık yahut teslimiyet hali göstermediği ifade edildi.Kurbanların bazıları Bruce McArthur’un bahçivanlık yaptığı evlerin ekim alanında bulunmuştu. Duruşmalarda ortaya çıkan kanıtlar McArthur’un kurbanların eşyalarını saklayıp fotoğraflarını bilgisayarında tuttuğunu açığa çıkarmıştı. Kurbanların arkadaşı Nicole Borthick karar duruşması sonrası “Hiç ama hiç mutlu değilim. Bunun sonu yok, merhamet yok.” dedi. 67 yaşındaki McArthur, 25 yıl sonra hala yaşıyor olursa şartlı tahliyeden yararlanabilir hale gelecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.