Kanada -40’ı Gördü

0
351

İklim bilimcilerin aylar önce yaptığı tahminler gerçekleşti ve aşırı soğuklar Kanada’yı etkisi altına aldı. Başkent Ottawa’da yarım metreyi bulan kar yağışı ve tipi ile birlikte hissedilen soğukluk -40’lara ulaştı. Sürücüler kayan arabalar nedeniyle trafikte zorlansa da Ottawa’lılar soğuğa ve kara zaten alışkın olduğu için hayat normal akışında devam etti ve okullar tatil edilmedi.  Belediye ekipleri ‘Homeless’ olarak tabir edilen evsizleri sokaklardan alarak sıcak shelter’lara götürdüler.

Ancak New Brunswick eyaletinin tamanında okullar tatil edildi. Toronto’da ise okul servisleri çalışmadığı için öğrencileri büyük çoğunlukla okula gitmediler. Soğuk ve Kar Montreal’de de etkili oldu. Sağlık Bakanlığı -20’nin altında soğuk beklenen yerler için aşırı soğuk uyarısı yayımladı. Aşırı Soğuk Hava Uyarıları, soğuk hava koşullarının sağlık üzerindeki etkisini artıran faktörler içerdiğini ifade ediyor.  Yetkililer, ”Aşırı soğuk hava koşulları sırasında, savunmasız aileleri, arkadaşları ve komşuları, özellikle de yaşlıları arayın veya ziyaret edin” uyarısında bulunuyor.

Risk altındaki gruplar şunlar: Önceden mevcut kalp rahatsızlıkları veya kronik solunum hastalığı olan kişiler, bebekler ve küçük çocuklar, bazı ilaçları kullanan kişiler, uzun süre dışarıda çalışan veya fiziksel aktivite yapan kişiler, Sokakta yaşayanlar ve evsizler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.