”Türkiye ve Kanada Serbest Ticaret Anlaşması’na Hazır”

0
613


Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay ‘‘Son 2 yılda ticaretimizin ikiye katlandı. Ülkelerimiz arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmaya hazır.” dedi.

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) ile Kanadalı muhatapları tarafından 15 yıldır düzenli olarak yapılan Kanada-Türkiye İş Konseyi yıllık toplantısı, Toronto’da World Trade Center’da yapıldı. Türkiye’yi, Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay başkanlığındaki bir heyet temsil ederken toplantıya Ontario Ticaret ve KalkınmaBakanı Todd Smith, Ontario Ticaret Odası Başkanı Rocco Rossi de katıldı.

Ontario Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Smith, Kanadalı firmaların Türkiye’de yatırımının bulunmasının, ilişkiler için önemli bir gösterge olduğunu kaydetti. Ontario Ticaret Odası Başkanı Rossi de “Türk diasporası, eğitimi, dili ve kabiliyetleri ile bizim için farklı kültürlere köprü olabilecek yeterliliktedir. Türkiye’nin binlerce yıldır sahip olduğu Doğu ile Batı arasındaki köprü konumu, bizler için de önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye demek Afrika ile Asya ile Avrupa ile bağ kurmak demektir.” şeklinde konuştu.

Osman Okyay ise konuşmasında, iki ülke ticari ilişkilerinde önemli mesafeler kat edildiğini belirterek hem Türkiye hem de Kanada’nın ekonomik iş birliği potansiyellerini yerine getirme bağlamında güçlü kararlılık gösterdiğini söyledi. Oktay şöyle konuştu: ‘‘Son 2 yılda karşılıklı ticaretimiz ikiye katlandı. Ülkelerimiz arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmaya hazır. Bu umut verici ama daha birlikte yapılacak çok şey var. Kanada için gelişmekte olan bir pazar olarak Türkiye, Kanadalı işletmelerin yeni pazarlara açılabilmeleri için bölgesel bir merkez rolü ve bir yumuşak iniş bölgesi olabilir. Bunu yaparak Kanada, Avrupa, Afrika, Orta Doğuve Orta Asya pazarlarındaki katılım düzeyini artırabilir.’’

Konuşmaların ardından “Kanadalı firmalar için Türkiye’deki anahtar sektörlerde fırsatlar” başlıklı panel düzenlendi. Panelde, tarım,
madencilik, enerji ve teknoloji sektörleri masaya yatırıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.