Mülteciydi Milyoner Oldu

0
262

Bugün ünlü bir iş kadını olan Daniele Henkel aslında Cezayir’de mutlu bir hayat yaşarken ülkesinde çıkan iç savaş yüzünden çocuklar için Kanada’ya göç etmiş bir mülteci. Babasını hiç görmeyen Daniele 18 yaşına geldiğinde annesi tarafından abisinin arkadaşıyla evlendirilmek istedi. Abisinin arkadaşı ile evlenmek istemeyen Daniele, çok ağlasa da evlendirildi. 1990 yılında ülkesinde iç savaş çıkınca çocukları için Cezayir’de kalamayacağını anlayan Daniele, Kanada’ya göç etmeye karar verdi.

Eşi Ahmed ve dört çocuğu ile birlikte mülteci olarak Cezayirden Montreal’e geldiklerinde çok zor yıllar yaşadılar. Yedi yıl boyunca bir çok farklı işte çalışan Daniele ve eşi iyi bir iş bulamaz ve geçim sıkıntısı çeker. Dört Çocuklu bir ailenin uzun geçim sıkıntısı yaşaması Daniele ve eşi Ahmed’i ayrılığa sürükler. Daniele ayrılık sonrası çocukları için daha güçlü bir kadın olarak ayakta durmaya ve ticarete atılmaya karar verir.

1997 yılında Daniel’in cesur girişimiyle farklı bir kapı açılır. Daniele doğu kültüründen bir obje olan ‘kese’yi batı kültüründe tanıtmaya karar verir. Doğu kültüründe kullanılan kese o yıllarda batı kültüründe tanınmayan bir objedir. Daniele güzellik salonlarında bu ürünün kullanılabileceğini düşünerek tek tek her güzellik salonunun kapısını çalarak ürünü tanıtmaya başlar. Kısa süre sonra çalışmalarından sonuç alan Daniele’nin artık yüzü gülmektedir.

Mülteci olarak geldiği ülkede uzun yıllar çalışarak güzellik sektöründe adından söz ettiren ve büyük bir kozmetik şirketinin sahibi olan Daniele, şu anda Kanada’da çok konuşulanlar arasında yer almaktadır. Onun hikayesi bir mültecinin hem de bir kadının, isterse neler başarabileceğini kanıtıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.