Kanada,Yazılım Sektöründe Öncü

0
189
Photo by luis gomes on Pexels.com

Kanada’da Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe 36.000’in üzerinde şirket var. Büyük çoğunluk yazılım ve bilgisayar hizmetleri endüstrisinde yer alıyor. BİT sektörü, çoğunlukla küçük şirketlerden oluşuyor ve 31.000’den fazlası 10 kişiden azını istihdam ediyor. 500’den fazla kişiyi istihdam eden büyük şirketlerin sayısı yabancı çok uluslu şirketlerin temsilcilikleri de dahil olmak üzere yaklaşık 120.  Kanada BİT imalat alt sektörü ağırlıklı olarak ihracat pazarına bağlı. Kanada’da üretilen BİT ürünlerinin yaklaşık% 86,0’ı 2014’te ihraç edildi (10,5 milyar dolar). Yazılım şirketlerinin coğunun yer aldığı Kanada’nın Silikon Vadisi, başkent Ottawa’nın Kanata bölgesinde yer alıyor.

AR-GE’ye Dev Yatırım

Yüksek eğitimli ve deneyimli işgücü, rekabetçi işgücü maliyetleri, ileri Ar-Ge imkanları ve uygun vergi oranları, Kanada’yı yazılım sektöründe dünya çapında bir yatırım hedefi haline getirdi. Yazılımda kim Accenture, Agfa HealthCare, BlackBerry, Cisco Systems, Facebook, Fujitsu, Google, HP, IBM, Intel, Intuit, Microsoft, Oracle, Samsung, SAP, Twitter gibi şirketler dahil Kanada’da operasyonlar düzenledi. KPMG’nin yaptığı bir çalışmaya göre   Kanada, yazılım geliştirme operasyonlarının yerini belirleme maliyetleri açısından, dokuz gelişmiş pazardan oluşan bir grup arasında birinci sıraya yerleşti. Kanada, yabancı yatırımcılara Birleşik Devletlere kıyasla % 12.9 maliyet avantajı sunuyor. Kanada’da yüksek katma değerli etkinlikler için işgücü maliyetleri, Birleşik Devletler, Japonya ve Avrupa’daki maliyetlerle karşılaştırıldığında özellikle avantajlı. BİT endüstrisi Kanada’daki en büyük özel sektör Ar-Ge yatırımcısı konumunda. 2014 yılında BİT sektörü, Kanada’daki tüm özel sektör AR-GE harcamalarının% 31,1’ini elinde tuttu.

Göçmenlik İçin Aranan Meslek

Göçmenlik için en çok kabul edilen meslekler arasında bilgi sistemleri analistliği ve danışmanlığı, yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı ve grafik tasarımcılığı bulunuyor. Kanada Göçmenlik Bakanlığı’nın yeni göçmenlik sistemi (Ekspres Giriş Sistemi) ile Kanada’ya en çok giden 10 meslek grubunda bilişim sektörünün yeri dikkat çekici. 2015 yılında bu mesleklerden pek çok kişi Kanada’ya göçmen olarak yerleşmiştir. Kanada, bilişim sektöründe eğitim almak isteyenleri de kendine çekmeye devam ediyor. Bilgi sistemleri analistleri ve danışmanlarının, yazılım mühendislerinin, bilgisayar programcılarının, interaktif medya geliştirme uzmanlarının, grafik tasarımcıların ve illüstratörlerin hem alanlarında eğitim almak hem de iyi bir gelir karşılığında çalışma olanağı bulmak bakımından Kanada’yı tercih ediyor olmaları son derece anlaşılır.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.