Yeni Yatırımlara Vergi İndirimi

0
279

Kanada Finans Bakanı Morneau, ABD’nin getirdiği ek vergiler karşısında yerli sanayinin rekabetçi hale gelebilmesi için yatırımlara vergi indirimi getirdiklerini açıkladı. Bakan Morneau, dün yaptığı açıklamada, Kanada’nın ABD’nin ek vergilerine karşı rekabetçi hale getirmek amacıyla işletmelerin ek sermaye yatırımlarına vergi indirimi getirdiklerini söyledi.  Bakan vergileri agresif bir şekilde keserken bir yandan daha rekabetçi hale getirmek için işletmelerin ek sermaye yatırımları çıkarmasına izin vereceğini ifade etti.

İşletmelerin üretim ve üretilen malların işlenmesinde kullanılan makine ve ekipmanın tam maliyetini vergi indirimi amacıyla kullanabilmesini amaçlayan uygulamanın 21 Kasım 2018 sonrası satın almaları kapsayacağı ve 2027 yılında sona ereceğini bildirildi.

Bakan Morneau, tedbirlerin birleşik etkisiyle ülkedeki yeni iş yatırımındaki ortalama vergi oranının, yedi büyük sanayileşmiş ulus grubunun en düşük seviyesi olan yüzde 17.0’dan yüzde 13.8’e düşeceğini ifade etti.

Morneau, ABD’ye karşı ürünlerde vergi indirimine gitmeyeceklerini çünkü bunu yapmanın 10 milyar bütçe açığına neden olacağını belirtti.  Morneau, 2018-19 bütçesi açığı için 18.8 milyar Kanada doları olan tahmini 18.1 milyar Kanada doları olarak revize ettiklerini de bildirdi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.