Halıfax’ın Gündemi Rusya ve Çin Oldu

0
86

Nova Scotia eyaletinin Başkenti Halifax’da her yıl Kasım ayında dünyanın önemli ülkelerinden yaklaşık 300 bakan, parlamenter, asker, diplomat ve düşünce kuruluşu temsilcisi toplanıyor. Bu yıl 10. yapılan Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu tamamlandı. Foruma Kanada Savunma Bakanı Harjit Singh Sajjan ev sahipliği yaptı. Cuma günü öğleden sonra başlayan ve Pazar günü sona eren foruma Türkiye’yi temsilen Savunma Bakanı Hulusi Akar katıldı.

Cumartesi günkü oturumda konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Ocak ayında açıklanan ABD Ulusal Savunma Stratejisi’ni tartıştı ve ABD’nin en büyük tehditleri listesini yeniledi. Dunford, “Bugün, olası bir rakibe karşı ittifak(NATO) taahhütlerini yerine getirebiliriz” dedi. Dunford’a, ABD-Meksika sınırındaki askeri harekâtları hakkında bir soruya “Yaptığımız hiçbir şey yasadışı değil. Göçmenlerle temas halinde değiliz. Bizim işimiz, göçmenlerin ABD’ye erişimini engellemek değil.” diye cevap verdi.

Halifax’taki tüm oturumlarda Çin ve Rusya’dan söz edildi. Ortalama olarak katılımcılar Çin’den daha çok Rusya’dan endişeliydiler. Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, “Rusya, yok etme modunda. Batı’ya siber saldırılarla yapılan seçimleri taciz etmekte ve Ukrayna’yı kaosa sürüklemeye çalışmaktadır” dedi.

ABD’nin Hindistan-Pasifik Komutanlığı komutanı Philip Davidson, “Hemen hemen her yerde ihtilafların çatışma düzeyinin hemen altında kalması” için dikkatli davrandıklarını ifade etti. Davidson, “Çin hedef ülkelere büyük miktarlarda borç veriyor ve borçluların egemenliği üzerinde etkide bulunuyor” dedi.

Forum kapsamında Türkiye Savunma Bakanı Akar, Kanada Savunma Bakanı Harjit Singh Sajjan ile özel bir görüşme de yaptı.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.