2 bin 550 ABD Vatandaşı Kanada’ya Sığındı

0
410
Photo by Matthew Simmonds on Pexels.com

Kanada’ya iltica etmek için başvuruda bulunan ABD vatandaşlarının sayısında rekor sayıda artış yaşandığı ortaya çıktı. Bu artışın arkasında Trump yönetiminin göçmen karşıtı politikasının etkisi olduğu belirtiliyor.

CİC’nin (Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı) son verilerine göre ABD vatandaşları Kanada’ya iltica etmek isteyen ülke vatandaşları arasında Haitililer ve Nijeryalıların ardından üçüncü sırada geliyor. Verilere göre 2017 yılında Kanada’ya sığınmak için başvuruda bulunan ABD vatandaşı sayısı bir önceki yıla göre altı kat artarak 2 bin 550’e çıktı.

Başvuruda bulunan ABD’lilerin çoğu ABD vatandaşı olmayanların çocukları. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) doğdukları için ABD vatandaşı olan bu çocukların ebeveynleri ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları nedeniyle sınır dışı edilme kaygısı taşıdıklarından Kanada’ya iltica etmek istiyor. Çocuklarından ayrı kalmamak için de başvuruyu çocuklarıyla birlikte yapıyor.

ABD Başkanı Trump ise doğum sebebiyle Amerikan vatandaşlığı verilmesi uygulamasını sonlandırmak istiyor.

Trudeau Güven Verdi

Çoğunluğunu Haitililer’in oluşturduğu sığınmacılar Kanada Başbakan Justin Trudeau’nun “Kanadalılar inancınız ne olursa olsun zulüm, terör ve savaştan kaçanları hoş karşılayacaktır. Farklılık bizim gücümüzdür.” ifadelerini kullandığı twitter paylaşımının da etkisiyle başvuru için Kanada’yı tercih ediyor. Trudeau bu ifadeleri Trump’ın birçok Müslüman ülkeden gelecek sığınmacılara kapıyı kapattığı dönemde paylaşmıştı.

Garanti Değil

Ancak Kanada da kendisine sığınmak isteyenlere açık bilet sunmuyor. Kanada Başbakanı bu ılımlı yaklaşımı dolayısıyla büyük baskı altında. En çok sığınmacı başvurusunun yapıldığı Haiti ve Nijeryalı yetkililerle görüşmeler yürüten Kanada hükümeti ülkenin ulusal yayın kurumu CBC’ye göre başvurusu reddedilen sığınmacıların yüzde 35’ini sınırdışı etmeyi umuyor. Haitililer 2010 yılındaki depremin ardından ekonomik ve siyasi ortamın bir türlü istikrara kavuşamaması dolayısıyla kendilerine başka ülkelerde hayat kurmaya çalışıyor

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.