Göçmen Aileler Spora Neden Mesafeli?

0
344

Kanada’nın birçok şehrinde göçmenler yaşamaktadır. Bu durum eksi ve artı yönüyle her şeyi etkilemektedir.

Spor sistemi bu durumdan en çok etkilenenlerin başında gelmektedir. Bu durumdan dolayı bazı geleneksel sporlara katılım oranının azaldığını görebiliriz.

Kanada’ya yeni gelen göçmenlerin temel ihtiyaçlarını ( Ev, İş, Okul, vs.) en kısa zamanda giderdiklerini ama bağlı bulundukları topluma entegre olma konusunda zorluk çektiklerini söyleyebiliriz.

İşte bu durumda Spor ve Fiziksel Aktivitelere katılma bulunduğun topluma entegre olmak için iyi bir araç olarak kullanılabilir.

Yeni gelen göçmenler Spor ve Fiziksel Aktivite Organizasyonlarına her zaman yenilik ve heyecan getirmişlerdir.

Yapılan araştırmalara göre yaşları 35 ile 44 arasında olan göçmenlerin, kendileri ve çocukları için Spor ve Fiziksel Aktivite arayışı içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Birçoğu daha önceden takip ettiği veya yaptığı spor branşına devam etmek istiyor. Bazıları ise bulundukları toplumun ilgi gösterdiği spor branşıyla ilgilenmek istiyor.

Bu durum Kanada’nın Spor sistemine yeni bir bakış açısı getirmektedir.

Kanada’da bulunan Spor Yaşam Dernekleri tüm Kanadalılar için Sporun kalitesini geliştirmeyi ve fiziksel aktivitelere katılımın çoğalmasını hedefliyor.

Bu doğrultuda Belediyeler birçok Spor programları sunarak herkesin Spor ve Fiziksel Aktivitelere katılımını sağlamaktadır.

Bazı göçmen ailelerinin ise hiç spor aktivitelerine katılmadığını söyleyebiliriz. Katılımın çok az ya da hiç olmamasını birden fazla nedene bağlayabiliriz.

Bu nedenlerin başında program ücretleri gelmektedir. Çoğu Aile kısıtlı bütçeye sahip oldukları için ilk başta kendi temel ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Bu durumdan dolayı Spor Aktivitelerine katılamayabilirler. Sonraki nedenlerin başında ise ulaşım gelmektedir.

Birçok Ailenin arabası olmayabiliyor ve toplu taşıma araçlarını kullanmak maliyetli olduğundan dolayı Spor ve Fiziksel aktiviteye katılım azalıyor.

Toronto gibi büyük şehirlerde mesafeler uzun olduğu için herkes istediği zaman istediği spor ve fiziksel aktiviteye katılamıyor.

Bir diğer önemli nedenlerin başında ise zaman gelmektedir. Spor Branşının başlama saatinde aile bireylerinden birisi çalışıyor veya okulda olabiliyor. Bu durumdan dolayı spora katılım azalmaktadır.

Diğer nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

-Spor Branşlarını Tanımama

-Spor Branşları hakkında bilgi sahibi olmama

-Dil ve İletişim yetersizliği

-Politik ve Kültürel Sebepler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.