2021’de 350 Bin Göçmen Alınacak

0
249
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Kanada hükümetinin her yıl farklı katagorilerden 300 bin göçmen alma hedefi revize edildi. Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanı Ahmed Hussen son olarak 310 bin olan göçmen hedefinin 2021 itibariyle 350.000 kişiye yükseltileceğini açıkladı.

Hükümetin önümüzdeki 3 yılı kapsayacak göçmenlik planına göre ülke, her yıl nüfusunun yaklaşık %1’ine denk gelen bir nüfus artışına evsahipliği yapacak. Ekonomik göçmenlik programları ve kalifiye işçi programları aracılığıyla ülkeye yeni gelen göçmenlerin birçoğunun işgücü açığını kapatması bekleniyor.

Bakan Hussen, göçmenlerin ülke genelindeki çeşitli işgücü ihtiyacını karşılamakla birlikte artan yaş ortalamasının yükünü de hafifleteceğini söyledi. Kanada’nın birçok bölgesinde ciddi şekilde işçi açığı olduğununun altını önemle çizen Bakan Hussen, Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanlığı’nın planının etkili bir şekilde uygulanması halinde Kanada’nın göçmenlere kucak açan bir ülke olmakla kalmayıp, global ekonomide liderlik yarışında yükseleceğini de belirtti.

Bakan Hussen aynı zamanda Liberal Hükümetin yeni gelenlerin yerleşme süreçlerine yapılan mali katkıyı %30 oranında arttırdığını hatırlatarak, göçmen sayısına paralel olarak ihtiyaçların artması halinde devlet desteğinin de artacağını sözlerine ekledi.

Göçmenlik avukatları, aktivist gruplar ve ekonomistlere ilaveten federal hükümetin ekonomik danışma kurulu da alınacak göçmen sayısının ülkeye fayda sağlayacağı görüşünde. Bununla birlikte son yapılan araştırmalara göre başkent Ottawa’da bulunan evsizlerin çeyreğini yeni gelen göçmen ve sığınmacıların oluşturduğu gözlemlendi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.