Kanada’da Cumhuriyet Bayramı

0
263

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıl dönümü, Kanada’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada Türk Topluluğu’na  Cumhuriyetimizin 95’inci yılını kutlayan mesajını gönderdi. ”Türk Kanadalılar Konseyi üyelerine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıl dönümünü kutlayan herkese en sıcak selamlarımı iletmekten memnuniyet duyuyorum.” diyen Trudeau, Kanada ve Türkiye’nin siyasi, ticari ve güvenlik çıkarlarını geliştirmek için birlikte çalıştığına dikkat çekti. Başbakan Trudeau, ”Bizim için, milletimizin güçlü ve canlı çok kültürlü kumaşına yaptıkları önemli katkılar nedeniyle Türk topluluklarını kutlamak için de harika bir fırsat. Toplumda dostluğu teşvik etmek için bu kutlamaya ev sahipliği yapan Türk Kanadalılar Konseyi üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Bu gibi olaylar bize çeşitliliğin en büyük gücümüz olduğunu hatırlatır” ifadelerini kullandı.

Göndere Türk Bayrağı Çekildi

Kanada’nın Ontario, Quebec, Alberta, Nova Scotia, Newfoundland-Labrador ve British Columbia eyaletlerine bağlı 10’dan fazla şehirde belediye ve parlamento binalarının gönderlerine Türk bayrağı çekildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet Haftası kapsamında ilk etkinlik, başkent Ottawa’da düzenlendi. Ottawa Belediye Başkanlığı binası önündeki törene, Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal, Ottawa Belediye Başkan Yardımcısı Mark Taylor ve Ottawa’daki Türk vatandaşları katıldı. Ottawa Belediye Başkanı Jim Watson ise tebrik mesajı yayımladı. Büyükelçi Ünal her yıl 29 Ekim’de bayrak çekme töreni gerçekleştirildiği için Ottawa Belediyesi başta olmak üzere Kanada makamlarına teşekkür etti.

Ontario Eyalet Parlamentosu binası önünde de tören yapıldı. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında hafta boyunca Kanada’nın Edmonton, Halifax, Calgary, Vancouver, Montreal, Mississauga, Kitchener, Brampton kentlerinde de göndere bayrak çekme törenleriyle Cumhuriyet Balosu ve resepsiyonları düzenleniyor.

-11382415_o.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.