Toronto’da Tory, Ottawa’da Watson Yeniden Seçildi

0
162
A man casting his vote. The Canadian flag is in front of the ballot box

Ontario ve British Colombio eyaletleri başta olmak üzere bir çok eyalette milyonlarca Kanada vatandaşı bugün bir kez daha sandık başına gitti. Yerel seçimler, saat 22:00 sıralarında büyük oranda sonuçlandı. Ontario’da tam 444 belediye için seçim yapıldı. Buna göre Kanada’nın en büyük kenti Toronto’da mevcut belediye başkanı John Tory oyların yüzde 63’üne tekabül eden 477 bin oy alarak rakiplerine büyük fark attı ve seçimi kazandı.

john_tory.jpg

Başkent Ottawa’da da mevcut belediye başkanı Jim Watson, resmi olmayan kesin sonuçlara göre üçüncü kez Başkan seçildi. Watson, oyların yüzde 71’ini alarak 2022’ye kadar koltuğunda kalmayı garantiledi. Watson, 1982 yılından 3. kez seçilen Marion Dewar’dan bu yana üçüncü kez seçilen ilk Ottawa Belediye Başkanı oldu.

image.jpg

Ülkenin en batısındaki büyük şehir Vancouver’da ise  eski NDP federal milletvekili olan Kennedy Stewart, bağımsız olarak girdiği seçimi sadece 1000 oy farkla kazandı. Kennedy  49,812 oy alırken rakibi Ken Sim, 48,827 oy aldı.

170406-ate-kennedy_stewart-8.jpg

Öte yandan Başbakan Justin Trudeau, şahsi twitter hesabından her üç belediye başkanını da tebrik etti ve başarılarını övücü ifadeler kullandı.

Adsız.png

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.