Bel Fıtığı Sporla Tedavi Edilebilir mi?

0
178
Photo by Startup Stock Photos on Pexels.com

Bel fıtığı son zamanlarda herkesin başına gelen ve gelme ihtimali çok yüksek olan bir rahatsızlıktır.

Yetişkin olan herkesin beli ara sıra ağrır. Aslında bel ağrıları şiddetine göre bize fıtıkla ilgili bilgi verir.

Bazen bir eşya taşırken, bazen yanlış bir şekilde yerden bir şeyler alırken, bazen duş alırken bel fıtığı vakalarına yakalanabilirsiniz.

Belinizden bir ses duyarsınız veya hissedersiniz ve olduğunuz yerde kalakalırsınız. Yapmış olduğunuz hareket fıtığınızı açığa çıkartıp sinirlerinize baskı yaptığından dolayı bel ağrısı çekersiniz.

Fıtığın büyüklüğüne göre ağrı olabilir. Bazen ağrı ayaklara da vurabilir, hissizlik ve ya uyuşukluk yapabilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman hemen doktora gidip tedavinize başlamalısınız.

Erken teşhis bütün hastalıklarda önemli olduğu kadar Bel fıtığı tedavisinde de çok önemlidir. Genelde yatak istirahati ve ilaç tedavisi ile fıtıktan geçici bir süreliğine kurtulabiliyorsunuz.

Bir kere fıtık olduktan sonra artık kendinize çok dikkat etmelisiniz. Bel bölgenizi çok iyi korumalısınız. Yere eğilip kalkarken dizlerinizi kullanmalısınız.

Ayakta fazla durmamalısınız. Ağır yük taşımamalısınız. Bunların yanı sıra spor yaparak bel bölgenizi kuvvetlendirmelisiniz.

Spor yaparak bel fıtığını kontrol altına alabilirsiniz. Sabah ve Akşam yapacağınız egzersizler ile bel sırt ve boyun kaslarınızı kuvvetlendirerek daha rahat bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Evde kendiniz bu egzersizleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Güzel bir diyet programı yaparak, egzersizlere devam ederek ve yaşantımıza dikkat ederek bel fıtığını en aza indirebilirsiniz.

bel

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.