Esrar Satışı Serbest, Aileler ve Muhalefet Endişeli

0
184

Kanada’da esrarın tıbbi amaçlı kullanım için satışı 2001’den bu yana yasaldı. Geçen haziran ayında senato, 18 yaş ve üzerindekiler için keyif amaçlı kullanım ve satışı da yasallaştırmıştı. Ülke genelinde keyif amaçlı esrar satışı bugün itibariyle serbest oldu ve satış başladı. Bazı  şehirlerde esrar satın almak isteyenler gece yarısı kuyruğa girdi.

Birçok uzman, yasallaşmanın ardından, bir yıl boyunca talebin karşılanmasında sorun çıkabileceğini söylüyor. Kanada’nın en kalabalık bölgesi Ontario’da ise perakende esrar satışı 6 ay sonra başlayacak, ancak internet üzerinden sipariş verilmesi durumunda Kanada posta teşkilatı esrarı adrese teslim edecek.

Esrar kullanım oranının en yüksek olduğu British Columbia eyaletinde ise sadece bir dükkandan satış yapılacak. Yasal perakende satış dükkanları yaygınlaşana dek, yasallaştırma çalışmalarının duyulmasıyla birlikte açılan bazı ruhsatsız satış noktalarının açık kalabileceği belirtiliyor.

Devlet 400 milyon dolarlık gelir bekliyor

Esrarın yasallaşması, iktidardaki Liberal Parti’nin lideri Başbakan Justin Trudeau’nun 2015’teki seçim vaadini yerine getirmesi anlamına geliyor. Trudeau, ülkede esrar kullanımını suç gören neredeyse yüz yıllık yasanın etkisiz kaldığını ve Kanada’nın dünyada en çok esrar kullanılan yerlerden biri haline geldiğini söylüyor.

Başbakan yeni yasayla küçüklerin esrar kullanımının önleneceğini ve suç örgütlerinin ranttan mahrum kalacağını savunuyor. Geçen yıl Kanadalıların esrara 5 milyar dolar civarında para harcadığını hesaplayan federal hükümet, yasallaşmayla birlikte vergi gelirlerinde 400-500 milyon dolarlık artış olacağını tahmin ediyor.

Öte yandan muhalefetteki muhafazakar parti yetkilileri ise karardan endişeli. Ontario Başbakanı Doug Ford, polisin trafikteki esrar sarhoşu insanları tespit etmek için yeterli teknik donanıma sahip olmadığını, esrar serbestliğinin erken alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Esrarın kolayca satın alınacak olması karşısında aileler de endişeli. Legalleşmenin gençleri esrar içme konusunda özendirebileceği ifade ediliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.