Astımlı Çocuk Spor Yapabilir mi?

0
170
Photo by Lukas on Pexels.com

Hatırlıyorum da bir zamanlar astımlı çocukların spor yapmaları sakıncalı olarak görülüyordu, cesaretleri kırılıyordu ve devamlı dikkat etmeleri söyleniyordu.

Halbu ki astımlı çocukların aktif olmaları, egzersiz yapmaları veya bir spor branşıyla uğraşmaları onların yararına.

Spor onların sadece fit bir vücuda sahip olmalarına, sağlıklı kilolara kavuşmalarına ve eğlenmelerine yardımcı olmuyor, aynı zamanda nefes kaslarının güçlenmesini ve akciğerlerinin daha iyi çalışmasını da sağlıyor.

Bu nedenlerden dolayı, doktorunuz çocuğunuzun astım tedavi planının bir parçası olarak egzersiz ve spor önerebilir. Astımlı çocukların spora katılımı hakkında bilmeniz gereken iki önemli konu var;

– Spora başlamadan önce ve sonra astımlarını düzenli bir şekilde kontrol etmek.

– Düzenli kontrol altında olan çocukların diğer çocuklar gibi aktif olmalarını ve spor yapmalarını sağlamak.

Tabiki de astımlı çocukların bazı spor branşlarını yapmaları daha az problem teşkil eder. Yüzme, bisiklet ve yürüyüş gibi… Bazı spor branşları ise astımı tetikleyebilir. Futbol, basketbol, jimnastik, voleybol gibi…

Astımlı çocuklar için dayanıklılık gerektiren spor branşları daha zor olabilir. Özellikle soğuk havalarda yapılan kayak ve buz hokeyi gibi.

Ama bu onların bu spor dallarına katılamayacak anlamına gelmez.

Aslında, astımlı çocuklar birçok sporcu gibi uygun eğitim ve ilaç tedavisi ile istedikleri spora katılabilir ve egzersizleri yapabilir.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.