Çocuklarımızı Bekleyen Tehlike

0
210

Kanada’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre 8-12 yaş grubundaki çocukların üçte ikisi fiziksel aktivite ve hareket becerilerinden yoksun ve hareketsiz büyüyor. Ottawa Üniversitesine bağlı Doğu Ontario Çocuk Hastanesi (CHEO) Araştırma Enstitüsündeki bir grup araştırmacı tarafından yürütülen ve üç yıl boyunca Kanada genelinde 8-12 yaş arası 10 bin 34 çocuğun takip edildiği çalışmanın sonuçları, Springer Nature ve BMC Public Health ‘da yayımlandı. Çalışmaya katılan çocukların sadece üçte birinin, temel fiziksel etkinlik düzeylerini  karşıladığı belirlendi.

Üçte ikisinin ise top atma veya basit aerobik testlerde bile beklentilerin altında kaldıkları, birlikte oyun oynama becerilerinden yoksun oldukları ve yeterli fiziksel aktivitelerinin olmadığı tesbit edildi. CHEO Araştırma Enstitüsü Sağlıklı Aktif Yaşam ve Obezite Araştırmaları Direktörü Dr. Mark Tremblay, “bugün çocukların eskiden olduklarından daha az aktif olduklarını biliyoruz. Eskiden olduğundan daha az oynuyorlar daha ağırlar ve daha az uyuyorlar.” dedi.

Bu alanda “fiziksel okuryazarlık” şeklinde yeni bir ölçüm olduğuna işaret eden Dr.Tremblay, oyun çağındaki çocukların fiziksel aktivite ve yeterlilik seviyelerinde dramatik bir düşüş olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü. “Yemin ederim, çocukluğumun çoğunu dışarıda oyun oynamakla harcadım ama parkta oynayan çocukları en son ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum. 57 yaşındayım ve çocukluğumda aldığım en kötü ceza, dışarı çıkmanıza izin verilmemesiydi.

Bu ceza bugün çok komik kalıyor hatta hiç bir anlamı yok çünkü  çocuklar maalesef zaten dışarı çıkmıyorlar.” Yakın bir gelecekte anne babaların çocuklarına ‘biraz dışarı çık oyna, kendine yeni arkadaşlar bul’ dediklerinde çocukların, “Dışarıda ne yapabilirim ki?” cevabıyla karşılaşacaklarından endişe ettiğini belirten Tremblay sözlerini şöyle tamamladı, “Muhtemelen ömrü boyunca ağaçlara hiç tırmanmadan büyüyen çocuklar olacak, bazıları bisiklete binmeyi asla öğrenemeyecek ve sınırlı sayıda eğlence fırsatı bulacaklar.”

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.