Tornado Başkenti Vurdu

0
129
AppleMark

Tornado Cuma akşamı Ottawa’nın batısındaki Dunrobin ile Gatineau bölgesinde ve şehir merkezinin bazı bölümlerinde büyük hasara yol açtı. Gece boyunca etkili olan kuvvetli rüzgar neticesinde bir çok ev tamamen yıkıldı yüzlerce evin ise çatısı uçtu, elektrik direkleri arabaların üzerine devrildi. 10 kişi yaralanırken yüzlerce ev kullanılamaz duruma geldi ve sakinleri belediye gözetimde güvenli merkezlere yerleştirildi.

150 Bin Evde Elektrik Kesildi

Yaklaşık 150.000 ev elektriksiz kaldı. Belediye başkanı Jim Watson, Hydro One-Merivale trafo merkezinin Tornado nedeniyle devre dışı kaldığını, şehrin büyük bir bölümünü karanlığa sürüklediğini ve sorunu çözmenin günlerce sürebilecegini söyledi.

Watson, Merivale trafo merkezinin kolayca çözülemeyeceğini, yani ekiplerin ilk önce önemli kalıntıları temizleyene ve gerekli onarımları yapana kadar uzun süreli kesintiler olacağını söyledi. Watson, “Tarihte şehrimizi etkileyen en önemli iki veya üç travmatik olaydan biri” dedi.

Kanata, Nepean, Barhaven, Stittsville, Glebe, Westboro ve Centretown bölgelerinin de dahil olduğu mahalleler de kesintiler yaşanıyor.

Kargaşa Yok

Tornado nedeniyle bazı süpermarketler kapandı ve bazı benzinlikler de hizmet veremedi. Açık olan market ve benzinlikler internetten ilan edildi.

Güç kesintilerinden dolayı Ottawa’daki 300’den fazla trafik ışığı çevrimdışı kaldı. Ancak Ottawalıların sağduyusu nedeniyle trafikte bir karmaşa yaşanmadı. Tüm Ottawa hastanelerine, güç geri gelinceye kadar yedek jeneratörler gönderildi.

Doug Ford Geliyor

Ontario Başbakanı Doug Ford, hükümetinin Ottawa’nın yardımına hazır olduğunu, hasarın araştırılması için Pazar günü bölgeye gideceğini açıkladı. Ford “Ontario hükümeti adına, Ottawa halkına, dün, özellikle de büyük hasar gören Dunrobin halkına, kasırga ve fırtınadan kurtulmak için çalışırken, düşüncelerimin onlarla birlikte olduğunu söylemek istiyorum”diye konuştu.

Anadolu Kültür Merkezi Duyarsız Kalmadı

Aralarında Ottawa Turkish Community Center’ın da oldugu bazı sivil toplum kuruluşları Tornado’dan etkilenen insanlara kapılarını açtı. Anadolu Kültür Merkezi yöneticileri Kanata’da 3 gün boyunca sıcak yemek ve çay ikramı yapacaklarını açıkladılar.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.