Kanada Parlamentosu ‘Soykırım’ Dedi

0
182

Kanada Parlamentosu, Myanmar’da Arakanlı Müslümanların öldürülmesini ‘soykırım’ olarak nitelendiren bir karara imza attı.

Parlamentodaki tüm partilerin ortak oyuyla çıkan karardan iki gün önce Birleşmiş Milletler de (BM) Rohingyalar olarak da bilinen Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen savaş, insanlık ve soykırım suçlarını belgeleyen bir rapor yayımladı.

Raporda, Myanmar’da işlenen suçlarda ‘soykırım niyetinin’ bulunduğu ve genelkurmay başkanı dahil beş generalin uluslararası hukuk çerçevesinde yargılanması gerektiği belirtildi.

 

Diğer yandan perşembe günü İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Myanmar’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Hunt’ın ülkedeki ilk durağı Arakanlıların yurtlarını bırakarak Bangladeş’e kaçmaya zorlandıkları Rakhine eyaleti oldu. Ardından başkent Naypyidaw’a giden Hunt, Myanmar Devlet Başkanı Aung San Suu Kyi ile görüştü.

Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada bakan, Suu Kyi ile “adalet ve adil yargılanmanın önemi” üzerine konuştuğunu belirtti.

BM raporu Rohingyalara karşı işlenen suçları belgeledi

Salı günü yayımlanan BM raporunda, tanık gözlemleri, uydu fotoğrafları ve başka kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda Kachin, Shan ve Rakhine eyaletlerinde Rohingyalara karşı işlenen suçlar belgelendi.

Raporda askerler ve diğer güvenlik güçlerinin cinayet, işkence, yağma, yargısız infaz, tecavüz, seks köleliği ve rehine alma gibi suçları işledikleri öne sürüldü.

Diğer yandan raporda, silahlı azınlık gruplarının ve Rohingya militan örgütü ARSA’nın bir kısım eylemlerinin de savaş suçu sayılabileceğine değinildi.

Pazartesi günü Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı, Arakanlı Müslümanların Myanmar’dan Bangladeş’e zorla tehcir edilmesinin insanlığa karşı suç ya da savaş suçu teşkil edip etmediğiyle ilgili ön inceleme başlatmıştı.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.