Haydi Spora Başlayalım!

0
389
Photo by Skitterphoto on Pexels.com

Evet spora başlayalım hem de hemen hiç vakit kaybetmeden. İster bu yürüyüş olsun, ister koşmak olsun, isterseniz performans sporlarında bir tanesi olsun ama hemen kendimize uygun bir spor branşı belirleyip başlayalım.

Sağlık için, sağlığınız için… İnsan sevdiği şeylerin kıymetini elinden gidince anlıyor maalesef. Hastalıklar kapımızı çalmadan önce spora başlayalım ve hastalıklara karşı savaş açalım. Aynı zamanda spor yaparak etrafınıza örnek olabilirsiniz. Sizi görüp belki başka birileri de spora başlamış olur.

Etrafımızda çok kişi vardır belirli bir yaşa gelmiş, hastaneden hastaneye veya o doktordan bu doktora giden çok kişi vardır. Aralarında bugüne kadar hiç spor yapmamış insanlarda vardır. Hastalıklar baş gösterdikten sonra spora başlayan insanlarda çok vardır. Zararın neresinden dönerseniz kardır.

Spora başlamaları tabi ki de çok güzel ama anlatmak istediğim hastalıklar gelmeden bir spor kültürü oluşturmak. Bu sporun şekli ve işlevi kişiden kişiye değişebilir. En basit örneği ile yürüyüş bile yapılması başlangıç için yeterli olabilir. Hem spor yapan insanlar, yapmayanlara göre daha mutlu oluyorlar.

Yıllar ilerledikçe daha hareketsiz bir yaşamı tercih ediyoruz. Bilgisayarın başında saatlerce hareketsiz kalabiliyoruz. İşlerimizin yoğunluğundan dolayı oturduğumuz yerde saatlerce aynı pozisyonda çalışabiliyoruz.

Bunların hepsinin farklı yönlerde bize geri dönüşü oluyor. Mesela Obezite, Bel ve Boyun Fıtığı, Postur Bozuklukları bu geri dönüşlerden bir kaçıdır. İşte bu geri dönüşleri spor yaparak, egzersiz yaparak en aza indirebiliriz.

Etrafınızda belki de sizden gelecek olan birkaç söze bakan insanlar vardır. Sizden belki de bu konuda yardımcı olmanızı isteyen insanlar vardır.

Çok geç olmadan haydi Spora… Yarınlarımız için, çocuklarımız için, torunlarımız için ve her şeyden önce kendimiz için spora başlayalım…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.