Kanada, DTÖ’de Reform İstiyor

0
196
Photo by Tetyana Kovyrina on Pexels.com

Kanada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘Kirli ticarete izin vermekle’ suçladığı Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) yeniden yapılandırılması girişimlerine başladı. Bu kapsamda yapılacak reformları tartışmak üzere Ekim ayında, Kanada’nın başkenti Ottawa’da bir toplantı düzenlenmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Trump, WTO mahkemesinin anlaşmazlıklarda sürekli olarak Washington aleyhine karar almasından dolayı örgütü adaletsizlikle suçlarken, geçtiğimiz ay, geliştirilmemesi halinde WTO’dan çekilme tehdidinde bulunmuştu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı James Carr, “WTO içindeki zorlukları biliyoruz ve reform yapmak için yeni yollar bulunması gerektiğine inanıyoruz. Bu çalışmalar başladı. WTO, engelleri aşmayı ve ilerlemeyi başarabilir” dedi.

Kanada hükümetinden bir yetkili ise WTO üyesi çok sayıda Ticaret Bakanı’nın da Kanadalı bakanla aynı görüşü paylaştığını ve WTO’nun geliştirilmesi için orta ve uzun vadede atılabilecek adımları tartışmak üzere 24-25 Ekim tarihlerinde Ottawa’da bir araya geleceklerini söyledi.

Ottawa’da düzenlenecek toplantıya, Kanada’nın yanı sıra, Avustralya, Avrupa Birliği (AB), Brezilya, Şili, Japonya, Kenya, Güney Kore, Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, Singapur ve İsviçre Ticaret Bakanları katılacak.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, dün bir araya gelen G20 ülkelerinin Ticaret ve Yatırım Bakanları, WTO’nun geliştirilmesi fikri üzerinde uzlaşıya varmıştı.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.