Kanada’nın Milli Kahramanı Terry Fox

0
927

Terry Stanley Fox 28 Temmuz 1958’de Manitoba’nın Winnipeg kentinde dünyaya geldi. Mart 1977’de henüz 19 yaşında iken Royal Columbian Hastanesi’nde kanser teşhisi kondu. Sağ bacağında bir tümör vardı. Henüz cesareti ile dünyadaki insanlara ilham verecek ünlü genç adam değildi. Terry’nin bir bacağı kesildi. Aylarca süren kemoterapi ve suni bacak eğitimi sonrasında Terry kanseri yendiğine inandı. Protez bacak ile 27 km’lik ‘Prince George’ maratonuna katıldı. Bundan sonra kanser araştırması için para toplama ve farkındalık yaratma amacıyla Kanada’yı bir baştan bir başa koşmaya karar verdi. Fox, Ontario’ya vardığında ulusal bir yıldız haline gelmişti.

Para kazanmak için iş adamları, sporcular ve politikacılarla görüş alışverişinde bulundu. 143 gün ve 5.373 kilometre koştu. Terry’i görmek için insanlar yol kenarında saatlerce beklediler. Bir çok insan bağışta bulundu. 48 saatten az bir sürede CTV televizyon şebekesi özel bir telefon hattı kurdu ve sonuç olarak, British Columbia eyaleti hükümetinden 1 milyon dolar, Ontario eyaletinden 1 milyon dolar daha gelir elde etti ve şirketlerden önemli miktarda çek aldı. Terry, 10 ay boyunca hastalığa karşı savaş verdi. Umut Maratonu’na yapılan bağışlar 23.4 milyon dolara ulaştı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Fox’un adı British Columbia’da bir dağa verildi.

Terry koşusu boyunca tıbbi randevularını ihmal etmişti. Terry Fox, 28 Haziran 1981’de 22 yaşında Royal Columbian’da öldü. Ülke çapında yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indi. Çabaları kalıcı, dünya çapında bir mirasa neden oldu. Adına maraton düzenlenmeye başlandı. İlk kez 1981’de düzenlenen Terry Fox Run, 60’ın üzerinde ülkede milyonlarca katılımcıyı içine alacak şekilde büyüdü ve dünyanın en büyük kanser araştırması bağış toplama aracı haline geldi. Onun adıyla kurulan araştırma merkezini finanse eden fonda bu güne kadar 700 milyon dolar toplandı. Terry Fox Kanadalılar için ulusal bir kahraman. Göz yaşartıcı hikayesi okullarda ders olarak okutuluyor. Ülke çapında adının verildigi onlarca bina, yol, köprü ve park var. Her yıl eylül ayında ülke genelinde Terry Fox maraton ve halk koşuları düzenleniyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.