Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
409

Kanada hükumeti, göçmenlik başvurusunda kullanılan Express Entry sisteminin uygulamasında bazı değişiklikler yaptı. Yeni değisiklikler şunlar:

*Artık Kanada’da da eğitim alarak  puan kazanabilirsiniz.

*Geçerli bir iş teklifi için artık yalnızca bir yıla ihtiyaç duyuluyor ve bazı iş teklifleri artık LMIA’ya sahip olmayı gerektirmiyor.

*Bir iş teklifi  almanız durumunda elde ettiğiniz puanlar değişti.

*Artık başvuru için 60 gün yerine, 90 gün zamanınız var.

Kanada’ya yetenekli bir göçmen olarak gelebilmeniz için; Express Entry sistemini kullanmak zorundasınız. Bu işlem için; yeterli olup olmadığınızı öğrenin ve eğer yeterli iseniz ,ücretsiz  online  Express Entry profile oluşturun.

Profilinizdeki bilgiler Kanada’ya göç edebilme niteliğinizin belirlenmesi için kullanılacaktır. Eğer nitelikliyseniz,diğer adayların da içinde bulunduğu bir havuza yerleştirileceksiniz ve birkaç faktör üzerinden derecelendirileceksiniz. En iyi adaylar başvuruya davet edilecek ve sonra, PR (Daimi İkamet) için online olarak başvuruda bulunabilme hakkına sahip olacaklardır.

Başlamadan önce

1)  Bir dil sınavı almanız gerekecektir. Sınav sonuçları ile Express Entry’nin parçası olan federal programlardan biri altında; Kanada’ya göç edebilecek nitelikte olup olmadığınız  ölçülecektir.

2) Kanada dışında eğitim almışsanız, eğitim referanslarınızın ve bilgilerinizin Kanada standartlarına göre değerlendirilmesi istenebilir.

3) Çalışma tecrübenizin ve içinde bulunduğuz işin gerekliklerini ve türünü (Eğer farklıysa da, Kanada’da olması planladığınız işin gerekliklerini) bilmeniz gerekir. Kanada’nın iş sınıflandırma sistemini (Ulusal Meslek Sınıflaması / NOC) üç federal programlardan birinde iş tecrübenizin geçerli olup olmadığını öğrenmek için kullanacaksınız.

Yeterli olup olmadığınızı görün

Express Entry havuzuna girmek için gerekli kriterleri karşılayacak niteliğe sahip olup olmadığınızı şu linke girerek görebilirsiniz: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/come-canada-tool.html

Dil test sonuçlarınıza, yukarıda tanımlanan NOC (Ulusal Meslek Sınıflaması) beceri türü/seviyenize ve Eğitim Durumu Değerlendirme’ sine (ECA) ihtiyaç duyacaksınız.” Education Credential Assessment”

En sonda ise, ekranda bir referans numarası göreceksiniz, bu numarayı kaybetmemek üzere kaydedin/not alın. Bu numaraya profilinizi oluştururken ihtiyaç duyacaksınız.

Profilinizi online oluşturun

Yukarıda linkini verdiğim “Come to Canada” programından olumlu bir sonuç alırsanız, bu sonuç hesabınıza ayrıca gönderilecektir. Eğer hali hazırda bir hesabınız yoksa, bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Ardından, aşağıdaki bilgileri de içeren bir Express Entry profili bilgileri dolduracaksınız. Gerekli bilgiler:

Kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, ayrıntılı olarak eğitim bilgileri, iş deneyimi (tüm ayrıntılarıyla), Kanada’ya sizinle birlikte gelebilecek aile üyeleri (bakmakla yükümlü olduklarınız), pasaportunuz veya seyahat belgesiniz (veya bunlardan birine sahip değilseniz diğer ulusal kimlik belgeleriniz), NOC unvan ve kodunuz, dil sınavı sonuçlarınız (IELTS, CELPIP veya TEF), eğitim kimlik bilgileri değerlendirme sonucunuz varsa (bkz. Yukarıda açıklandı), Kanada’daki bir işverenden yazılı iş teklifinizin bir kopyası, varsa eyalet adaylığınızın bir kopyası, e-posta adresiniz varsa ve, kişisel başvuru kodunuz “Come to Canada” aracından alınır.

Sağladığınız cevapları hesabınıza girmek için kullanıldığından, bu soruları bir daha cevaplamanıza gerek kalmayacaktır.

Express Entry profilinizi oluşturmak

  1. Bir hesabınız yoksa hesap oluşturmak için talimatları izleyin. Sistem, her oturum açışınıza özel olarak kullanacağınız bir numara verecektir.
  2. “Come to Canada” aracından kişisel referans kodunuz varsa, sorgu ekranında onu girin. Eğer bir kodunuz yoksa 3. Adıma gidin.
  3. Kişisel bilgilerinizi, iş tecrübenizi, eğitimi bilgileri gibi temel bilgilerinizi girin

(Not: Profilden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz, doldurduğunuz bilgiler kaydedilir. Eger Ekspres Entry Giriş profilinizi 90 gün içinde tamamlamazsanız, basvuruyu yapamazsınız ve en baştan başlamanız gerekecektir.

Profilinizi online olarak gönderin

Üç göç programından en az birinin şartları da dahil olmak üzere; Express Entry kriterlerini yerine getirirseniz, Express Entry aday havuzuna kabul edilirsiniz. PR  için başvurmaya davet edilirseniz şayet, hangi tarihte hangi programın uygulanacağı konusunda bilgilendirileceksiz.

Express Entry profili oluşturmanız ve bunu göndermeniz daimi ikamet için başvuru yaptığınız ya da kesin olarak davet edildiğiniz anlamına gelmez. Eger basvuruya davet edilirseniz; PR için daha fazla bilgi vermeniz gerekecektir.

Job Bank’a Kayıt Olmak

Geçerli bir iş teklifi ya da bir eyalet ya da bölgeden alınmış adaylığınız yoksa, Ekspres Entry profilinizi bitirmek için Job Bank’a kaydolmanız gerekmektedir. Kanada  Job Bank beceri ve deneyimleriniz doğrultusunda siz ve Kanada’daki işverenler / işler arasında bir bağlantı saglayan kolay bir araştırma aracıdır.

Eger yeterliliği sağlamışsanız ,Express Entry aday havuzuna yerleştirileceksiniz. Hesabınızda sizi bilgilendirmek için gönderilmiş bir mesaj göreceksiniz.

Göçmenlerin Kanada’da gelişmesine yardımcı olmak için belirtilen faktörlere dayalı bir sıralama sistemi kullanılarak oluşturulan bir puan alacaksınız. Puanınız ne kadar yüksek olursa, PR için başvuru daveti almanız o kadar olası olacaktır. Havuzdaki adaylarına  düzenli olarak başvuru davetiyesi yollanmaktadır . Express Entry havuzuna kabul edilirseniz, PR  için gerekli olabilecek her türlü ekstra belgeyi almaya başlamalısınız çünkü heran başvuru için davetiye alabilirsiniz.

Durumunuzdaki değişiklikleri profil bilgilerinizde ayrıca güncellemelisiniz. Örneğin, eğer iş deneyiminizde değişiklik olursa, farklı bir dil sınavı sonucu alırsanız, daha fazla eğitim alırsanız, aile içi değişiklikler (çocuk doğması, boşanma), çocuklardan birinin yükümlülüğün kalkması (Bu süre zarfında 19 yaşına girseler dahi).

Başvuru için davetiye alırsanız, PR’a başvuruda  bulunabilirsiniz. Davet edildiyseniz, PR için online başvuru süresi 90 gün olacaktır.Tüm destekleyici belgelerle eksiksiz bir başvuru göndermeniz gerekir yoksa başvurunuz reddedilir.

Başvurunuzu tamamladıktan ve online olarak gönderdikten sonra, bilgileriniz hızlı bir şekilde işlemeye başlanır. Çoğu başvuruyu Express Entry yoluyla altı ayda ya da daha kısa sürede işleme konur. Bu süre, eksiksiz bir başvuruyu alındıgı andan itibaren başlar ve nihai bir kararın alındığı tarihte sona erer.

Başvurunuzu işleme girmeden önce, sabıka kaydı gibi size sorulan tüm belgelerin kopyalarını başvurunuza eklemeniz gerekecektir. Başvurunuzun reddedilme ihtimalini ortadan kaldırmak   için Express Entry havuzundayken bu belgelerden bazılarını hazırlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.