Refugee Sisteminde Reform Arayışı

0
242

Göçmenlik bakanı Ahmed Hussen’in Kanada Barosu’nun göçmenlik hukuku bölümü başkanı Barbara Jo Caruso’a yazdığı mektupta, Kanada iltica sisteminin sürdürülebilir olmadığını  kabul ettiği ortaya çıktı. Hussen, “Sığınma sürecinin verimliliğini ve üretkenliğini arttırmak için yapılacak değişiklikler olmadan, bekleme süreleri ve birikmiş geri dönüşler büyümeye devam edecek” diye yazmış ve barolardan sürece katkı için yardım istemiş. Caruso ise hükümete “Mülteci tespit sürecini daha fazla denetimi altına alarak IRB’nin karar alma sürecinin bağımsızlığını baltalayan yeni bir organ oluşturmamaları” tavsiyesinde bulunmuş.

National Post’un haberine göre Haziran ayında sığınma taleplerini karşılayan Göç ve Mülteci Kurulu’nda reform öneren bir rapor yayınlandı. IRB raporu, doğrudan göç bakanına rapor verecek olan yeni bir mülteci koruma kuruluşunun oluşturulması da dahil olmak üzere bir dizi reform yapılmasını öneriyor. İkinci bir seçenek ise iltica sisteminin mevcut yapısını korumak, ancak yeni bir gözetim organı eklemek. Bu rapora dair mektup yazan Bakan Hussen mektupta, “Departman raporun bulgularını ve tavsiyelerini dikkatli bir şekilde analiz ederken, iltica sistemi üzerinde yapılacak herhangi bir değişiklik hakkında spekülasyon yapmak zamansız olur” dedi.

E-Mail Önerisi

Baro hükumete mültecilerin avukatlara daha kolay erişebilmelerini sağlamak için yasal yardım sisteminin iyileştirilmesi ve mülteci iddiaları ve temyizleriyle ilgili IRB bölümlerine daha fazla personel istihdamı da dahil olmak üzere diğer reformları önerdi. Ayrıca, IRB’nin şu anda yapmadığı göçmenlik avukatları ile e-posta kullanmak gibi “yeni teknolojileri benimsemesi” gerektiğini de vurgulandı. Baro yetkilileri IRB’nin basılı evrakta ısrarcı olmasının süreci büyük ölçüde yavaşlattığını söylediler.

ABD’den Geçenler Sayıyı Artırdı

Geçtiğimiz yıl, özellikle Quebec’te ABD sınır taşından Kanada’ya geçen sığınmacılarda dramatik bir şekilde artış görüldü. Geçtiğimiz yaz 20.000’den fazla düzensiz sığınmacı Kanada’ya girdi. Bu yaz ise sınırı geçenlerin oranında önemli ölçüde yavaşlama olmasına rağmen, 12.000’den fazla kişi geldi. Rakamlar 30 Haziran itibariyle iltica başvurusunda bulunan ve bekleyen 55.000’den fazla mülteci olduğunu gösteriyor.

Sistem Çöktü

Bir göçmenlik avukatı olan Sergio Karas ise Hussen’in mektubunu “Liberal hükümet tarafından başarısızlığın bir itirafı” olarak nitelendirdi ve mevcut sistemin mevcut sığınma taleplerinin hacmini karşılamak için tasarlanmadığını söyledi. Karas, “Federal hükümetin Kanada halkına sistemin çalıştığını nasıl söyleyebildiğini anlamıyorum çünkü sistem çöktü.” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.