Toronto International Film Festival Başlıyor

0
246

Sinema dünyasında “Oscar’ın habercisi” olarak nitelendirilen Toronto International Film Festival (Toronto Uluslararası Film Festivali), 43. kez film dünyasını Toronto’ya taşıyacak. 6 Eylül’de başlayıp 16 Eylül’e kadar devam edecek festivale dünyaca ünlü senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan da Onur üyesi olarak katılacak.

Sinema camiasında “Oscar’ın habercisi” olarak nitelendirilen, bu yıl 43’üncüsü düzenlenecek TIFF’nin ana programı açıklandı. Programa göre 6 Eylül’de başlayacak festivalde bu yıl, efsane olarak kabul edilen 11 film yapımcısı onur listesinde bulunuyor.

Bu kapsamda bu yıl İran’dan Jafar Panahi, Cezayir’den Merzak Allouache ve Türkiye’den de Altın Palmiye Ödüllü senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan listede yer alıyor.

Açıklanan “Master Program”a göre, Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” isimli filmi, festivalin Kuzey Amerika Prömiyeri’nde sanatseverlerle buluşacak.

Festival, 6 Eylül’de yönetmen David Mackenzie’nin “Outlaw King” filminin gösterimiyle başlayacak ve 16 Eylül’e kadar devam edecek. Festivalin kapanışı ise Justin Kelly’nin “Jeremiah Terminator LeRoy” isimli filmiyle yapılacak.

Sinema sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olarak değerlendirilen TIFF’ta 300’ün üzerinde film ve belgesel gösterimi gerçekleştirilecek.

”SAF” da Toronto’da Olacak

Ali Vatansever’in son filmi “SAF” 6-16 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleşecek 43. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak. İlk filmi “El Yazısı” ile tanınan Ali Vatansever’in ikinci sinema filmi “SAF”, dünya sinemasından keşif filmlerine yer verilen “Discovery” bölümünde prömiyerini gerçekleştirecek. Senaryosu da Ali Vatansever’e ait filmde Fikirtepe’de bir gecekonduda yaşayan genç evli bir çiftin kentsel dönüşüm söylentilerinin mahalleye düşmesiyle beraber dönüşen hayatları anlatılıyor. Başrollerini Saadet Işıl Aksoy ve Erol Afşin’in paylaştığı “SAF”ta onlara Onur Buldu, Ümmü Putgül ve Kida Ramadan eşlik ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.