Premier Lig İçin Geri Sayım Başladı

0
201

Kanada yıllar sonra kendi profesyonel futbol ligine kavuşuyor. Canadian Premier League, 2019 Nisan ayında başlıyor. Deplasmanlı olarak oynanacak Kanada Premier Ligi’nde şimdilik toplam 7 takım yer alacak. Kanada’nın doğusundan batısına hemen hemen her eyaletten takımların yer alacağı profesyonel futbol ligi, futbol sevenlerin azınlıkta olduğu ülkede futbol taraftarları arasında heyecan yarattı.

 

Kanada Premier Liginde yer alacak takımlar şöyle:

Pacific FC (Vancouver, British Columbia)
Cavalry FC (Calgary, Alberta)
FC Edmonton (Edmonton, Alberta)
Valour FC (Winnipeg, Manitoba)
Forge FC (Hamilton, Ontario)
York 9 FC (York bölgesi, Ontario)
HFX Wanderers FC (Halifax, Nova Scotia),

Toronto FC, Montreal Impact ve Vancouver Whitecaps MLS’de devam edecek

Kanada’nın, Amerikan Futbol Ligi MLS’de oynayan 3 takımı Toronto, Montreal ve Vancouver takımları ise şimdilik MLS’de oynamaya devam edecek. Önümüzdeki yıllarda bu takımların da Kanada’nın Profesyonel Futbol Ligi Kanada Premier Lig’e katılmaları söz konusu.

Kanada Kupasında (Canadian Championship) daha fazla takım yer alacak

Günümüzde MLS’de oynayan Toronto FC, Vancouver Whitecaps, Montreal Impact, Amerikan 2. Ligi olarak bilinen USL liginde oynayan Ottawa Fury, Ontario eyalet şampiyonu ile Quebec eyalet şampiyonlarının yer aldığı Canadian Championship (Kanada Kupası), yeni kurulan Kanada Premier Ligi ile birlikte daha çok takımla ve yeni düzenlemeyle farklı formatta oynanacak.

Kanada’yı CONCACAF Şampiyonlar Liginde kim temsil edecek?

CONCACAF Şampiyonlar Ligi, Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karahip takımlarının bağlı olduğu futbol federasyonunun Şampiyonlar Ligi organizasyonu.

Kanada Premier Lig’i kurulmadan önce Kanada Kupasını kazanan takım Kanada’yı CONCACAF Şampiyonlar Liginde temsil ediyordu.

Kanada Premier Ligi’nden sonra ise ülkenin nasıl temsil edileceği açıklanmazken, Toronto FC, Montreal Impact ve Vancouver Whitecaps’in MLS’de devam etmesi, CONCACAF Şampiyonlar Ligi’nde Kanada’yı temsil edecek takımın Kanada Kupasını kazanan takım olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Kanada’yı yurt dışında temsil edecek takım Kanada Premier Lig şampiyonu değil, Canadian Championship olarak bilinen Kanada Kupası kazananı olacak. Kanada’nın doğusundan batısına oynanacak deplasmanlı profesyonel futbol ligi kuşkusuz ülkenin spor organizasyonlarına yeni bir heyecan katacak.

Kaynak: https://www.kanadaturks.com/

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.