Ottawa Refugee Mahkemesi Yeniden Açılıyor

0
417
Law and justice of Canada concept with a 3d rendering of a gavel on a wooden desktop and the Canadian flag on background.
Canadian Law Lawsuit And Justice
Law and justice of Canada concept with a 3d rendering of a gavel on a wooden desktop and the Canadian flag on background.

Her yıl dünyanın dört bir tarafından binlerce insan, Kanada’ya iltica talabinde bulunuyor. Özellikle 2017 başından bu yana başvurular rekor düzeye ulaşmış durumda. Kanada makamlarına göre şu anda değerlendirme süreci devam eden 52.000 sığınma talebi buluyor.  Başvurucuların dosyalarını inceleyerek karar verecek mahkemelerin yetersizliğinden dolayı dosyalarda çok fazla birikme olduğu ifade ediliyor. Refugee başvurularında ortalama bekleme suresi yaklaşık 20 aya çıkmış durumda. Bu nedenle Kanada hükümeti surecin kısaltılması ve daha kolaylaştırılması için yeni tedbirler aldı. Bu kapsamda 2014 yılında kapatılan Ottawa refugee mahkemeleri ofisi  önümüzdeki ay yeniden açılıyor. Başkent Ottawa’da yapılan sığınma taleplerinin azalması nedeniyle 4 yıl önce ofis kapatılmış ve bütün dosyalar Montreal’deki ofise aktarılmıştı.

İltica dosyalarının görüldüğü ofisin Ottawa’da tekrardan açılmasına dair karar Refugee Göçmenlik Bürosu’nun (IRB) tarafından alındı. Ottawa ofisinin bekleme sürelerini biraz daha kısaltması bekleniyor. Ayrıca IRB, dosyaların yığılmasının önüne geçmek için daha çok mahkeme salonuna ihtiyaçları duyduklarını bu yüzden federal devletin 74 milyon dolar ek bütçe ayırdığını da duyurdu. Eylül ayında açılması planlanan Ottawa ofisinin adresi henüz açıklanmadı. IRB’nin açıklamasına göre en az 50 yeni hakim işe alınacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.