Kanada’nın 200 Yıllık Kölelik Sırrı

0
102
Photo by Micael Widell on Pexels.com

Bugün dili, dini, rengi farklı milyonlarca insanın özgürce yaşadığı Kanada’nın da geçmişte kölelelik utancına ortak olduğu ortaya çıktı. CBC’nin haberine göre Kanada’nın sokaklarında, üniversite ve parklarında heykeli bulunan kurucu devlet büyüklerinin bir çoğu köle sahibiydi. Araştırmalara göre Kanada’ya zorla getirilen Afrika veya orta Amerika yerlisi siyahları zorla çalıştırılıp ve satıldılar. Köleler susturulmuş ve çok fazla çalıştırılmış ve bu nedenden dolayı yirmili yaşlarında ölmeye başladılar. Sahipleri ana dillerini konuşmalarına veya kendilerine ait Afrikalı veya yerli isimlerini kullanmalarına izin vermedi. Onlara İngiliz veya Fransız isimleri koydular.

Saklı Mezarlık

Her sene Black Coalition of Quebec’de işaretlenmemiş bir mezarlığa korkunç bir yolculuk düzenliyor. Montreal’e bir saat uzaklıkta, Saint Armand köyünün dışlarında düzineye yakın kölenin gömüldüğü söyleniyor. Luke ailesine -1780’lerde Amerika’dan kaçan sadıklar ailesi- ait kölelerle ilgili çok fazla bilgiye erişilmemiş. Ve aile mezarlığı bugüne kadar hala duruyorken, köleleri kaybolmayan izler bırakmış. 1950 yıllarında bir çiftçi traktörü  toprakları sürerken kemikleri görmüş.

Tarihçiler bu kemiklerin Luke ailesine ait olan kölelerin olduğuna kanaat getiriyor. Bu, Quebec’deki antropolog Roland Viau tarafından bulunan ilk keşiflerinden. Bu büyük alana ‘Zenci Mezarlığı’ işareti konulmuş. Fakat, sonradan bu yazıyı utandıkları için kaldırılmışlar. Bu sayede büyük bir ormanın -Saint Armand-  arkasında Kanadalıların tarihi, kamufle edilmiş.

Resmi Tarihte İz Yok

Müzelerde Kanadalıların kölelere yardımları dışında, hiçbir bilgi yok. İşin ilginci müzeleri kuranların her biri en az 17 adet köleye sahip olmuş. Kanada, normalde demiryolunu kullanarak köleleri Amerika’dan kurtaran ülke olarak bilinmektedir. Kanadalılar nesillerdir köleliğin Amerika sınırlarında bittiğine inanıyor.  Hatta, buna inanan Başbakanlar bile var. Şu anda bazı akademisyenler Kanada’nın geçmişini aydınlanmak ve acı verici geçmişi ile yüzleştirmek için mahkeme kayıtlarını, yerel kayıtları ve arşivleri ortaya çıkarıp inceliyorlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.