Beni Uber İrşat Etti!

0
325
Photo by Pixabay on Pexels.com

Allah dostlarından biri: ‘Beni kedi irşat etti’ buyurmuş. Nasıl oldu bu iş efendim?

”Bir kedi, fare deliğinin önünde, yirmi dört saat sabırla bekledi. Hiç ümidini kaybetmedi, gözünü bile kırpmadı, nöbet yerini terketmedi ve nihayet fare çıktı ani bir hareketle nasibini avladı”

Anladım ki, öyle ara sıra hak divanına gelmekle, bir Ramazan’da bir Bayram’da huzura koşmakla avına ulaşamazsın.

Gözünü hiç ama hiç ayırmaycaksın, ümitle bekleyceksin,yılmayacaksın, dışarda olup bitenlere aldırmayacaksın, hiç zaman fevt etmeyeceksin.

Bir an gözün kapıdan kaçırsan, azıcak uyusan, biraz dalsan, gerinsen, gözlerini ovalasan, avını kaçırabilirsin.

Gurbet ellerde ben de şoför oldum. Bir çoğumuz gibi ulaştırma sektöründe çalışıyorum. Telefonlarımızda aplikasyonlar yüklü. Bazı şoförler iki programı birden açıyor. Madem herkes biliyor söyleyeyim. Biri Uber diğeri Lyft.

Sistemi açtığınız anda teslim-i silah ediyorsunuz. Gözünüzü programlardan ayıramıyorsunuz. Bir çağrı geldiğinde kabul için 5 saniyeniz var. Bir an gaflet edip süreyi geçirseniz. Program hata verse onay veremeseniz. O şansı kaybediyorsunuz.

Kaybettiğiniz sadece yolcu veya para değil ki. Yolcu kabul oranınız düşüyor. Belli bir oranda düşünce şirket size uyarıyor.

Araçda yolcu varsa aman adresi kaçırırım, yanlış sokağa girerim diye gözünüz yine haritada. İnsanlık hali bu, farklı yola sapabilirsin, ama ya müşteri bunu anlar ve düşük yıldız verirse, yıldız ortalaması 4,65’in altına düşerse daha ciddi uyarılar geliyor.

Işini, hatta ehliyetini kaybedebilirsin. Keşke ilk girişte hayırla yadettiğim o zat gibi beni de Uber irşad etti. Lyft hidayet yolunu gösterdi diyebilsem.

Anladım ki, gözümü programdan ayırınca meslek elden gidiyor. Meslek itibarı paspas oluyor. Yıldızlarım sönüyor. Nedense Uber’e her baktığımda yukardaki menkıbeyi hatırlıyorum, biraz da utanıyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.