Kanada’nın 8 Favori Şehri

0
472

Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında gösterilen Kanada, her milletten insanı aynı çatı altında birleştiriyor. Yeni bir yaşama ilk adımı atarken en önemli konulardan birisi de nerede yaşayacağımız, hayatımızı hangi şehirde sürdürmek istediğimizdir. Kanada’nın en güzel şehrinin hangisi olduğu yönünde sıklıkla sorular yer almaktadır. Ancak “Kanada’nın en güzel şehri şudur” gibi bir fikir sunmak ne yazık ki çok zor gibi görünüyor.

Kanada, bir kaç şehrin popüler olduğu, diğer şehirlerin arka planda kaldığı bir ülke değildir. Bu yüzden Kanada’nın en güzel 7 şehrinden bahsedeceğiz. Ancak bu listeyi hazırlamanın ne kadar zor olduğunu belirtmek istiyorum.

Toronto

Kanada’nın en büyük şehri Toronto yüksek yaşam standardına, Amerika şehirlerine oranla düşük suç oranına sahip temiz, modern bir şehirdir.Ontario eyaletinin başkentidir. Kanada’nın ingilizce konuşulan şehirlerindendir fakat yerlileri Fransızca da bilmektedir. Ontario Lake denilen Marmara denizi büyüklüğünde bir gölün kıyısında bulunan şehir Montreal, Ottawa ve Chicago (ABD)gibi şehirlere de yakındır.Dünyada bir takım enlerle ünlü olan şehir “Economist Intelligence Unit” ve Mercer Quality of Living Survey” tarafından bir çok kez dünyanın en iyi yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak seçilmiştir.

anasayfa2.jpg

Toronto’nun tarihinden bahsedecek olursak, koloni döneminden önce şehirde Huronlar ve İrokualar olmak üzere iki farklı kabile yaşamıştır.Daha sonra 16.yüzyılda Kanada’ya Avrupadan gelen göçmenler yerleşmeye başlamıştır. 18.yüzyılda Fransızlar bu bölgeyi ticaret yaparken kullanmıştır. 19.yüzyılın başlarında Amerikan bağımsızlık savaşından kaçan Britanyalılar şehre gelip yerleşmiştir.1813 yılındaki “York” savaşı şehrin kaderini değiştiren önemli olaylardan birisi olmuştur.Toronto da yerleşim hız kazanmıştır ve günümüze kadar gelişip bir metropol şehir haline gelmiştir.1834’ te köleliğin yasaklanması gibi olaylar Kanada’nın hoşgörülü ve çok kültürlü yapısını gösteren önemli olaylarından biridir.Şehirde Afrika dan gelen göçmenler de Avrupa dan gelen göçmenler de uyum içinde yaşayabilmiştir.Güncel verilere göre de Toronto şehrinin nüfusunun yarısından fazlası göçmendir. Toronto’da hayat, daha küçük şehirlere göre biraz pahalı olsa da sağladığı imkanlar da çeşitlidir.

Ottawa

Ottawa Kanada’nın başkenti olduğundan beri, Kanada kültürü ile gelişmiştir. Kent çok sayıda ünlü yerleşim yerlerine, müzeye, kuruma, hükümet binasına, anıt ve miras yapılarana ev sahipliği yapmaktadır. Hükümetin merkezi olmasının yanı sıra, Ottawa’da yıl boyunca planlanan birçok kültürel etkinlik ve festival de yer alamaktadır. Aslında kentin festival sanayisi IFEA Dünya Festivali Onur ve 2010 yıllarında Olay Şehir Ödülü’ne layık görülmüştür.

20160718_210805.jpg

Nüfusu 1 milyon civarında olmasına rağmen çok iyi işleyen bir toplu taşıma sistemi vardır. Şehir merkezini suburbanization denen olguya teslim etmemiştir. Görece olarak doyurucu bir kültür, sanat, spor, eğlence vb.. hayatı olan ve yabancılara kendilerini uzaylı gibi hissettirmeyecek kadar kozmopolit olan Kuzey Amerika’daki yegane şehirlerden biridir. Ottawa’nın özellikle ocak, şubat ve mart aylarındaki meşhur soğukları sebebiyle şehrin merkezini boydan boya geçen Rideau kanalı dünyanın en uzun buz pateni pisti haline gelir ve Ottawa’da yaşayıp buz pateni kaymasını öğrenemeyenler için ciddi bir kayıp olur.

Vancouver

Dünyanın yaşanabilir şehirler sıralamasında her yıl listenin ön sıralarında Vancouver yer alıyor. Sokaklarında Çinlilerin ağırlıkta olduğu şehirde her memleketten insana rastlamak mümkün. İç içe geçen kültürü, lezzetleri ve doğal güzellikleriyle görenleri büyülüyor…

Aslında Vancouver hakkında internet üzerinden okuduklarımız,izlediğimiz belgeseller gerek kulaktan duyma edindiğimiz bilgilerle bir rüya şehrini anımsatmaktadır.Bütün ütopik dünyaları gerçek kılmaya çalışan ve dünyada olup biten onca kötülüğe rağmen masumiyetini ve güvenilirliğini koruyan Kanada Vancouver şehrinin gelişimiyle birlikte adeta çağ atlamıştır.

Aerial_Sunset

Yeni gelenlere ilk vereceğim tavsiye aklınızda ki acabaları ve şüpheleri bir kenara bırakmak. Çünkü Vancouver hayata dair edindiginiz bütün tabuları birer birer yıkacaktır.Ayrıca şehrin büyüklüğü sizleri yanıltmasın.Çünkü Vancouver adres bulması en kolay şehirler arasında yer almaktadır.Bunun için tek ihtiyacınız olan Google map ve gideceğiniz yerin adresini bilmenizdir.Eğer böyle düzenli bir şehirde kaybolursanız dünyanın her yerinde kaybolabilirsiniz.

Quebec

Quebec Kanada’nın kendisiyle aynı ismi taşıyan Quebec eyaletinin başkenti olup.500.000 nüfusa sahiptir.Kuruluş yılı 1608 olan Quebec bir fransız kolonisi olarak kurulmuştur ve ana dili fransızcadır.Kuzey Amerika’nın en eski şehri olarak bilinmesinin yanında aynı zamanda Kuzey Amerika’nın halen etrafı surlarla çevrili olan tek şehridir.

quebec.jpg

Quebec hem doğasıyla hem de kültürüyle insanı kendisine aşık eden bir şehirdir.Lower Town’un dar sokakları,dükkanları,butikleri ve çevresindeki yapıların mimarisi hoş bir ahenk katmaktadır.Quebec ayrıca dünyanın en fazla fotoğraf çekilen Chateau Frontenac isimli bir otele sahiptir.Bu otel o kadar büyüktür ki ve o kadar güzeldir ki deyim yerindeyse şehrin siluetini oluşturmaktadır. Ayrıca Quebec Kanada da bir şehir olmasına rağmen para birimi Amerikan dolarıdır. Resmi dili fransızcadır.

Calgary

Calgary Kanada’nın on eyaletinden biri olan Alberta’ya bağlı 1 milyon 300 bin nüfusu olan bir şehirdir.Bir petrol şehri olup, birkaç yıldan beri de dünyanın en temiz seçilen şehridir.

Şehir merkezini baz almazsak evlerin çoğunluğu Bahçeli ve müstakildir. Evlerin bahçe duvarlarının tahta çitlerle çevrilmiş. Beton duvar çirkinliğinin olmaması da ayrı bir güzellik sergiliyor.

wcalgary.jpg

Dünyanın bir çok ülkesinden gelen insanlarla komşuluk ve arkadaşlık yapıp kültürlerini paylaşmanın güzelliğini yaşıyorsun bu ülkede.Burada insanlar rahat, hoşgörülü, yardımsever ve son derece saygılılar. Kısaca söylemek gerekirse özel yaşam alanına çok saygı gösterip aynı saygıyı da haliyle karşı taraftan bekliyorlar.

Bu ülkede en çok dikkat çeken şeylerden bir tanesi de kütüphanelerin çok olması ve her yaşa hizmet veriyor olması.

Çetin geçen kış şartlarında insanların yaşamını kolaylaştırmak için şehir merkezinde iş yeri ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu büyük binalar blok blok cam koridorlarla birbirine geçişi sağlanmıştır.

Doğa, hayvan ve insanların sevgisinin içiçe yaşandığı bu ülkede; kedi ve köpek dışında hiçbir hayvanın doğal yaşamına dokunulmadığı gibi beraber yaşamın da kolaylıkları sunulmuş. Bu şehirde kedi ve köpekleri sahipsiz göremezsiniz varsa da evden kaçmıştır.

Calgary halkı bu konuda çok duyarlı olup bu durumu hemen ilgili birimlere bildirirler. Gelen görevli hayvanın ailesini bulup teslim eder. Teslim edilirken aile bilgilendirilir ve ciddi bir mebla olmasa da aileye ufak bir fatura kesilir.

Halifax

Halifax yeni iskoçya eyaletinin başkentidir.Nüfusu yaklaşık olarak 400.000 dir. Yüzölçümü bakımından İzmir ile karşılaştıracak olursak;İzmir’in yarısı kadar olan bir alanda Bornova kadar nüfusun yaşadığını söylemek yanlış olmaz.Ayrıca herkesin müstakil evde yaşamasına rağmen ne kadar ferah bir yerleşim yeri olduğunu da eklemek lazım.Müstakil evler dedim ya.Evlerin ön bahçelerinde çit vs.. sınırlayıcı herhangi bir unsur yok.Herkes bir diğerinin bahçesindeki bütün güzelliklerden nasibini alıyor.

atlantic

Pek çok büyük park var bu şehirde.Kent içinde hektarlarca yeşil alan var.Biri bitiyor,biri başlıyor.Kimisi golf için tahsis edilmiş,kimisi beyzbol alanı,kimisi açık yüzme havuzunun da bulunduğu,bisiklet ve kaykaycıların akrobatik hareketler yapabildiği alanlar,kimisi amatör futbolcuların oynayabileceği futbol sahası,kimisi halkın kendi ürününü yetiştirdiği hobi bahçeleri,kimisi tasarım harikası olan yeşil alanlar…Dedim ya biri bitiyor ,biri başlıyor…

Halifax yaşam alanına yönelik çalışmalar yaparken yaşlıları,çocukları ve engelli vatandaşları da unutmamışlar.Mesela otobüslerin ön tarafı bir tuşla engelli,yaşlı ve çocukların binebileceği şekilde aşağı doğru iniyor ve bir tuşla yeniden eski yüksekliğine çıkıyor.

Müsait olan her yerde yağmur suyu toplamak üzere sistemler geliştirilmiş.Çatıdan bir boru vasıtasıyla toplanan yağmur,yer altında depolanıyor.Bu kadar yağmur yağan bir yerde böyle bir sisteme neden ihtiyaç duyduklarını varın siz düşünün..

Montreal

Kanada’nın Toronto’dan sonra en büyük şehri olan Montreal, Quebec eyaletinin nüfusunun yarısından fazlasını barındırmaktadır.Aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en “Avrupalı” şehri olarakta bilinmektedir.Tıpkı Kanada’nın diğer bütün şehirlerinde olduğu gibi oldukça sulak ve yeşil bir alana kurulmuş olan Montreal,Sanayi Devrimi sırasında şehirleşmesi sebebiyle oldukça modern ve şık bir görünüme sahiptir.Fransız mimarisinin hakim olduğu şehir,yalnızca 11 kente verilmiş olan UNESCO City of Design (kent tasarımı) ödülüne de sahiptir.Aynı zamanda Montreal,doğal yaşamla şehir hayatının iç içe olduğu,çevrenin çok iyi korunduğu bir şehirdir.

20160801_153849.jpg

2011 yılında yapılan sayıma göre şehir nüfusunun 3.800.000 civari olduğu ortaya çıkmıştır. Şehir 43 bin km2’lik bir alana (İstanbul’un yaklaşık 8 katı) kurulmuştur. Atlas Okyanusu’nu ve büyük göllere bağlayan önemli bir liman kentidir.Yapılan kültür sanat etkinlikleriyle de adını dünyaya duyurmuştur.

Gastronomi dünyasının kötü çocuğu olarak tanıdığımız Anthony Bourdain’nin deyimiyle “Montreal olmasaydı, Kanada umutsuz bir yer olurdu”

Dünya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen McGill üniversitesi dahil olmak üzere toplam 4 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Montreal ismi, Jaques Cartier isimli Fransız bir denizcinin,çıktığı tepeye kraliyet dağı anlamına gelen Mont-Royal ismini vermesiyle ortaya çıkmıştır.Tepenin ismi bir süre sonra şehrin ismi haline gelmiştir.

Montreal diğer Kanada’nın şehirlerine nazaran daha fazla göçmen nüfusuna sahiptir.Yapılan araştırmalara göre bunun sebebi, Montreal şehrinin insanlarının oldukça sıcakkanlı ve yardımsever olması yönünde.

Missisauga

Mississauga aslında Kanada’da nüfus bakımından en büyük şehirlerden biridir. ABD şehirleri Detroit (688 000), Boston (656 000), Washington (660 000) ve Denver (650 000)’dan çok daha fazla insan (766 000) yaşıyor.

Mississauga Kanada’nın en büyük havalimanı olan Toronto Lester B. Pearson Uluslararasi Havalimanı , Toronto’nun batısında, Mississauga sınırları içerisindedir.

Ontario Gölü’nün kıyısında olup birkaç önemli limana sahiptir. Otoyol 401, 403, 407, 410, Queen Elizabeth Way ve Otoyol 427 sayesinde karayoluyla Toronto, Niagara Şelalesi çevresindeki şehir olan Niagara Falls, Brampton, Ottawa, Montreal gibi büyük şehirlere birkaç saat içerisinde ulaşmak mümkündür. Kanada’nın bütün şehirlerine de bu yollardan ulaşılabilir.

Mississauga şehri Kanada’nın sanayi bölgesi ve iş merkezi olarak bilinse de,Kanada’nın diğer şehirlerinde ki gibi yeşil oyun parkları ve yürüyüş alanlarına da sahip.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.