Amerikan Rüyası Kanada’ya mı Taşındı?

0
1012

Bir zamanlar ‘Amerikan Rüyası’ denilen bir olgu vardı. Amerika fırsatlar ülkesiydi. Buna göre hayata sıfırdan başlasan bile rahatlıkla zirveye çıkabilirdin. Refah içinde bir yaşam, özgürlük ve mutluluğu ancak Amerika’da bulabilirdin. Amerikalı olmak demek en iyi olmak demekti. Orduları sadece Amerika’yı savunmaz, demokrasiyi, özgürlüğü savunurdu. Hatta uzaylılar dünyayı istila etse veya bir göktaşı dünyayı yok edecek olsa, Amerikalılar tüm dünyayı kurtarırdı!.

İşte o zamanlar kuzeydeki ülke, adeta 51. eyalet gibiydi. Soğuk ülkenin sıcak insanları Amerikalılara kıyasla çok daha düşük maaş alıyorlardı. Bu nedenle bir çok kişi Amerika’ya gidiyor ve beyin göçü yaşanıyordu… Ancak onlar dünyayı fethederken, Kanadalılar, daha müreffeh hayatlar inşa etmek için sessizce çalıştılar. Bugün pek çok Amerikalı iyi bir yaşam, özgürlük ve mutluluk için Kanada’nın daha bir seçenek olduğunu düşünüyor. Neden mi? Çünkü bir çok kişi Amerikan rüyasının artık Kanada’ya taşındığına inanıyor.

Evet Amerika belki hala dünyanın en güçlü ekonomisine ve en büyük ordusuna sahip. Dev şirketleri, binlerce milyarderi var. Ancak on milyonlarca insan borç içinde ve mutsuzlar. Sağlık güvencesi bile olmayan yüzbinler çaresiz. Irkçılık, terör tehtidi, silahlı saldırılar. Sürekli politik gerilim…

Kanadalılar, Amerikalılardan 2,5 yıl daha uzun yaşıyorlar. Hapse girmeleri Amerikalılara göre altı kat daha az olası. Dünya mutluluk endeksinde Kanada 6., ABD ise 13. sırada. Özgürlük liginde ise Kanadalılar altıncı, Amerikalılar ise 23’üncü sıradalar. Amerika’da nüfusun yüzde 46’sı bir üniversite derecesi elde edebilmiş. Oysa Kanadalıların yüzde 59’u üniversite mezunu. Mezun olduktan sonra Kanadalıların iş bulma olasılıkları da ev sahibi olma oranları da Amerikalılardan daha yüksek. Üstelik Kanadalılar yılda 80 saat daha az çalışıyorlar ve ortalama üç gün daha fazla tatil yapıyorlar. Amerika ile kıyaslanmayacak kadar düşük suç oranlarına sahip Kanada, adeta bir güven ülkesi.

Amerikalıların ortalama geliri 46.300 ABD doları iken, Kanada’daki ortalama hane halkı geliri 44.300 ABD doları. Gelirler Amerikan gelirlerine benzese de Kanadalılar yüzde 30 daha varlıklılar çünkü daha az borçlular. New York Federal Bankası’nın (NY Fed) önceki gün yayınladığı rapora göre ABD’de hane halkı borcu 13,29 trilyon dolara çıkarak rekor kırdı.

Bana göre Amerikan rüyası Kanada’ya taşınmış değil. Buradaki insanların gerçekleşen başka bir rüyaları var. Kimisine lüks bir hayat sunarken ötekini sefalete mahkum etmeyen bir rüya…Adalet üzerine kurulmuş bir sistemleri var. Bu ülke, dünya ortalamasının çok üzerinde bir hayat standartını herkes için sunuyor. Dünyanın en başarılı ilk ve orta öğretim sistemlerinden birine sahipler. Çok kaliteli üniversiteleri var. Biraz sıra bekleseniz bile kaliteli sağlık hizmetini ücretsiz alırsınız. Dünyanın en büyük tatlı su kaynakları, uçsuz bucaksız ormanlar, devasa parklar, temiz hava…

Kanadalıların çoğunda çok çalışıp çok zengin olma ya da çok tüketme gibi bir istek yok. Yeteri kadar çalışıp kendilerine zaman ayırırlar. Onları strese sokacak şeyleri hayatlarında istemezler. Spor’u hobilerini, çocuklarını ve köpekleri ihmal etmezler. Çok kibar insanlardır; öyle ki yanlışlıkla birine çarpsanız o sizden özür diler. Son derece dürüst ve hakka, hukuka saygılıdırlar. Amerika’nın aksine Müslümanlara veya göçmenlere karşı bir antipati görmezsiniz. Irkçılık bu topraklarda barınamaz. Her şeyden önemlisi huzur ve güven ülkesidir. Ortalama bir Kanada sokağında, arabanızı ya da evinizi kilitlemeden bile bırakabilirsiniz. Bir göçmen olarak devlet kadrolarında işe girmek isteseniz, bir bariyer ile karşılaşmazsınız.

Her yıl 300 bin göçmene kucak açan Kanada, mazlumlar ve yeni bir hayat arayanlar için adeta Hazreti Nuh’un Gemisi gibi. Ne dersiniz ? Siz de Kanada rüyasına ortak olmak istemez misiniz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.