Kanadalı Zenginler Yurtdışında 240 Milyar Dolar Saklıyor

0
162
Photo by Pixabay on Pexels.com

Kanada Gümrük ve Gelir Dairesi’nin (CRA) yaptığı son  vergi açığı hesaplamalarına göre bazı zengin Kanadalılar, paralarını yurt içinde tutmak yerine yurt dışındaki offshore hesaplarında saklamayı tercih ediyor. CRA’in verilerine göre Kanada hükümetinin bu durumdan zararı 2014’den bu güne 14,6 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın gelecek yılki bütçe açığını karşılayabilecek düzeyde olduğu bildirildi.

Yurtdışına para kaçırma yoluyla vergiden kaçma son yıllarda gündemdeki en büyük sorunlardan birini oluşturuyor. Bu nedenle CRA milyarlarca dolar potansiyeli olan vergi kaybının izini sürüyor. CRA’in kişisel gelirlerin yurtdışında saklanması sonucu oluşan vergi açığını hesaplamak için yaptığı son çalışmalar, varlıklı Kanadalıların yurt dışına saklanmış 240 milyar dolarları olduğunu gösteriyor. Bunun sonucunda ise her yıl en az 3 milyar dolar vergi açığı oluşuyor.

Yurtdışında 429 Milyar Dolar Daha Var

CRA’in araştırması yurtdışında yasal olarak gösterilen 429 milyar dolar daha bulunduğunu, bu değerlerin çoğunlukla gayrimenkul ve hisse senetleri seklinde olduğunu da gösterdi. Raporlara göre bu yatırımların büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de bulunuyor. Bağımsız organizasyonların yaptığı kaba hesaplamalara göre dışarıya çıkarılan paranın Kanada hazinesine kaybettirdiği miktar her yıl 20 milyar doları buluyor. CRA tüm tepkilere rağmen halen resmi bir rakam deklare etmiyor. Batılı birçok ülke bu rakamı her yıl açıklıyor. CRA yurt dışına  gayri resmi çıkan paranın kaybettirdiği miktarı hesaplamada daha iyiye gidildiğini belirtti. Ayrıca geçen 3 senedir ödenmeyen vergi miktarının 284 milyon dolar olduğu ve denetim altına alınan 1100 hesap olduğu da belirtildi.

Bu Rakamlar Hayati Öneme Sahip

Eski CRA genel direktörü Denis Meunier, hükümetin bu rakamları bilmesinin hayati önem taşıdığını, bu datalara sahip olmanın ileride alınacak önlemler için ilk adım olduğu ve oluşturulacak yasaların belirlenmesinde anahtar rol oynadığını belirtti. Meunier, Kanada vergi açığı hakkındaki çalışmalarına devam etmek için uzun suredir CRA’in uygun datayı paylaşmasını bekliyor. Uzmanlara göre açıklanan rakamlar kayıp vergi miktarının hepsi değil. CRA’in yabancı ve yerel şirket hisse açıklarını da belirlemesi gerekiyor. Kanada Vergi Eşitliği Grubu savunucusu Diana Gibson ise bu duruma  “Bu paraların Kanada adına üretken yatırımlar için kullanıldığını ve bunun ne kadar fazla iş imkânı sunabileceğini hayal edin.” diyerek tepki gösteriyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.