Türkiye’nin Mercimeği Kanada’dan

0
194

Türkiye 2002 yılına kadar dünyanın en büyük mercimek üreticilerinden biriydi. Son 15 yılda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle bugün birincilik Kanada’da. Kanada’nın en büyük mercimek alıcısı ise Türkiye. Kişi başına yılda ortalama 5 kilogram kırmızı mercimek tüketen Türkiye’nin 2002’te yaklaşık 65 bin ton olan mercimek üretimi, 2017’de 30 bin ton civarına geriledi. 1970’li yıllara kadar hiç mercimek üretimi bulunmayan Kanada, Türkiye’den götürüp iklimine uygun hale getirdiği mercimekte bugün dünyanın en büyük mercimek üreticisi oldu.

Saskatchewan’da Üretiliyor

Kanada mercimeğinin yüzde 95’i Saskatchewan eyaletinde üretiliyor. Kanada’da Mayıs ayında ekimi yapılan mercimek, Ağustos ortalarına doğru hasat ediliyor. İşlenen ürünlerin büyük bir kısmı dev gemiler aracılığı ile mercimek tüketiminin en yoğun olduğu Hindistan ve Türkiye ile bazı Ortadoğu ülkelerine satılıyor.

Bir Başarı Hikayesi

Bu bölgeyi mercimek merkezi yapan kişi ise Türkiye göçmeni bir ailenin çocuğu olan Murat Al Katip. Katip’in kurduğu Alliance Graind Traders adlı şirket, yüz milyonlarca dolarlık gelirinin yanında mercimek ve nohut gibi bakliyatlarda dünya piyasasını yönlendirecek kadar etkili.

Katip’in mercimek sektörüne atılması 2001 yılında başlıyor. Hızla yükselen şirketin bir zamanlar Türkiye’den götürülen mercimeği, geldiği ülkeye satma girişimi de kısa sürede sonuç vermiş. Mersin merkezli Arbel Group adlı şirketle iş birliği yapan Murat Al Katip, 2002 yılından itibaren Kanada mercimeğinin Türkiye piyasalarına girişi başlıyor. Bu iki şirket, bugün Türkiye’deki mutfaklarda pişen mercimeğin tarladan sofraya uzanan yaklaşık 10 bin kilometrelik yolculuğunu organize ediyor.

Mercimeğin Faydaları

1980’li yıllarda TMO’nun bakliyat tüketimini özendirmek için TRT ile işbirliği yaparak hazırladığı televizyon programında Prof. Dr. Ayşe Baysal ın önemli bir protein kaynağı olan mercimekle ilgili söyledikleri kimi çevrelerce alay konusu edilmişti. Bir dalga geçme ifadesi olarak yaygınlaştırılan “Şimdi gelelim mercimeğin faydalarına’’ ifadeleri toplumsal hafızadaki yerini korurken, Türkiye’nin mercimeğine muhtaç olduğu Kanada ise mercimek konusunda adeta bir tanıtım seferberliği yürütüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.