Atlantik Bölgesine Göçmenler Aranıyor

0
591
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Ontario ve Quebeck merkezi Kanada eyaletleri olarak şüphesiz ki Kanada’nın en çok tanınan ve göç alan eyaletleri. Kanada hükümeti ise diğer eyaletlere olan ilgiyi artırmak için yeni projeler ortaya koyuyor. Bunlardan birisi de Atlantik Bölgesi adı verilen New Brunswik, Newfoundland and Labrador, Nova Scotia, ve Prince Edward Islands eyaletlerini kapsayan bir anlaşma. Kanada hükümetinin bu eyaletlerin yönetimleriyle yaptığı anlaşmaya göre, Atlantik bölgesinde bulunan şirketler, Kanada içinde kısa süreli oturumları bulunan kişilere veya ülke dışında bulunan kişilere iş teklifinde bulunabiliyor.

İş teklifi yapmak için şirketlerin uyması gereken bazı kriterler var. Bunlar; şirketin Atlantik bölgesinde en az iki yıl faaliyet gösteriyor olması, yeni gelecek olan çalışanın yerleşme ve Kanada’daki hayata daha kolay adapte olabilmesi için yerleşim işlemleriyle ilgilenen bir organizasyonla çalışıyor olması ve son olarak çalışma ortamının sağlık ve güvenlik açısından bulunan eyaletin standartlarına uygun olması.

atlantic

Atlantik Göçmenlik Pilot Programı başvuru yapacak olan çalışanlar için üç farklı seçenek sunuyor.

  1. Atlantik High-Skilled Program: Bu programda aday kişi kalıcı oturum izni aldığı tarihten başlayarak en az bir yıl çalışması gerekiyor. Üniversite veya yüksek okuldan veya meslekle alakalı bir kurstan mezun olması gerekiyor. Ayrıca çalışacağı işin tam mesai ve mevsimsel de olmaması lazımç

 

  1. Atlantik Intermediate-Skilled Program: Bu programdaki iş kalıcı olmalı, ve başvuran aday üniversiteden, meslek yüksek okuldan, meslekle alakalı bir kurstan, veya lisede bölümle alakalı staj yapmış olması gerekiyor. İşin ayrıca tam mesai ve mevsimsel olmaması da önemli bir nokta.

 

  1. Atlantik Uluslararası Mezun Programı: Programda, aday kalıcı oturum izni aldığı tarihten sonra en az bir yıl çalışması gerekiyor. Ayrıca intermediate-skilled programdaki gibi kişinin üniversiteden, meslek yüksek okuldan, meslekle alakalı bir kurstan, veya lisede bölümle alakalı staj yapmış olması gerekiyor. Son olarak da isin tam mesai ve mevsimsel olmaması lazım.

 

İş verenin işe alacağı kişiye hangi program kapsamında olacağını söylemesi ve tüm koşullara uyulduğuna dikkat etmesi önemli bir husus. Daha sonrasında ise eyalet yönetimine onay için tekrardan başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuruda iş verenin yerel bir çalışan bulmadığını kanıtlaması ve işe alacağı kişinin bütün kriterlere uyduğunu göstermesi lazım. Eğer eyalet bu başvuruyu onaylarsa adaya gerekli sertifikayı gönderiyor ve kalıcı oturum iznine başvuru için son işlem de tamamlanmış oluyor.

Tüm bunlara ek olarak, oturum izni gelene kadar, iş başvurusunda bulunan kişi Atlantik bölgesinde bir yıl geçerli olan geçici çalışma iznine de başvurabilir.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.