Suudi Arabistan’dan Ottawa’ya Anlamsız Tepki

0
100

Kanada’nın Suudi Arabistan’a tutuklu insan hakları aktivistlerini serbest bırakması çağrısında bulunmasının ardından, Suudi yönetimi Kanada’yla tüm yeni ticaret ilişkilerini durdurma kararı aldı. Suudi yönetimi Ottawa büyükelçisini de geri çağırdı. Suudi Arabistan’ın kararının , iki ülkenin yıllık yaklaşık 4 milyar dolarlık ticaretini ve 2014 yılında imzalanan 13 milyar dolarlık savunma sözleşmesini etkileyip etkilemeyeceği ve etkilerse bu etkinin ne ölçüde olacağı şu aşamada belli değil.

Ucuşlar Durdu

Suudi Arabistan Hava Yollarından yapılan yazılı açıklamada, 13 Ağustos pazartesi gününden itibaren Toronto’ya yönelik gidiş-dönüş seferlerinin durdurulacağı ifade edildi. Açıklamada, Toronto’ya yapılan rezervasyonların askıya alındığı belirtilerek, daha önceden alınan tüm biletlerin iptal ve iadesinde herhangi bir kısıtlama yapılmayacağı aktarıldı. Açıklamada ayrıca, Toronto yolcuları için alternatif çözümler bulunacağı kaydedildi.

Öğrenciler Geri Çağrılıyor

Suudi Arabistan hükümeti Kanada’daki üniversitelerde, kolejlerde ve diğer okullarda okuyan tüm Suudi öğrencilerine, ülkenin insan hakları sicilini eleştiren Kanada’ya misilleme olarak geri çekmeyi planlıyor. Suudi yetkililere göre Kanada’da hükümet tarafından finanse edilen burs, hibe veya stajyer programlarda 15.000’den fazla Suudi vatandaşı var.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.