Kanada Vizesi için Parmak İzi Şartı Geliyor

0
143

Kanada, son aylarda artan sahte pasaport ile vize ihlali vakalarına karşı harekete geçti. Kanada hükümeti aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Afrika, Orta Doğu ve bazı Avrupa ülkelerinden yapılan vize başvurularında parmak izi alınmasını da içeren Biyometrik Kimlik Doğrulaması sistemine geçiyor. Uygulama 31 Temmuz’da başlayacak ve bu tarihten itibaren daha önceden bir vizesi olmayan herkes için geçerli olacak. Eğer zaten geçerli bir vizeniz varsa, süresi dolana kadar biyometrik bilgilerinizi vermenize gerek yok. 

Yeni sistemle sahte pasaport kullanımının önlenmesi ve kimlik kontrollerinin daha sıkı bir şekilde yapılması planlanırken, Kanada’yı sağlık ve güvenlik açısından olumsuz etkileyebilecek kişilerin belirlenmesi de amaçlanıyor. Yetkililer, yeni sistemin risk oranı daha düşük olan kişilerin başvuru sürecini kolaylaştıracağını savunuyor. 

Federal polis (RCMP) toplanan parmak izlerini sistemlerindeki sabıkalılar, sığınmacılar, sınır dışı edilenler ve geçici oturum izni olanlarla karşılaştıracak ve daha sonra vize sahibi olan kişiyle ülkeye ulaşan kişinin aynı olup olmadığı kontrol edilecek. Tüm bu bilgiler 15 yıl Kanada hükümetinin veri tabanında muhafaza edilecek. Bu süre zarfında vatandaşlık alınması durumunda yine bilgiler silinecek.

Her başvuru 10 yıl geçerli olacağından dolayı parmak izi doğrulamanın her 10  yılda bir yenilenmesi gerekecek. Parmak izi ve biyometrik fotoğraf başvuru ücreti kişi başı $85, aileler için maksimum $170 dolar olacak. Kanada hükümetinin resmi sayfasında ayrıca Asya, Pasifik Asya, ve Amerika kıtalarından yapılacak olan başvurular için de aynı uygulamanın 31 Aralık’tan sonra geçerli olacağı duyuruldu.

Parmak izi uygulaması yıllardır ABD vizesine başvuran Türk vatandaşlarına uygulanıyordu. Ancak Kanada, vize memuru ile mülakata bile gerek kalmadan sadece evraklar üzerinden vize veriyordu. Yeni uygulama ile vize başvurucusu Türk vatandaşları için prosedür artmış oldu.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.