Kızların Eğitimi İçin 3,8 Milyar Dolar

0
168

Dünyanın en yoksul kızlarını okula göndermek için üç yıl boyunca 1.3 milyar ABD doları yardım toplayan ve 30 sivil toplum örgütünden oluşan koalisyonun, G7 Zirvesi öncesinde dönem Başkanı Justin Trudeau’yu ziyaret ederek destek istedikleri öğrenildi. Trudeau sivil toplum örgütlerine verdiği sözü tuttu ve konuyu G7 zirvesine taşıdı.

Quebec’in Charlevoix bölgesinde yapılan zirvede öteki liderlerden Trudeau’ya tam destek geldi. Kanada Hükumeti’nin girişimi ile G7 zirvesinde, dünyanın en yoksul kızlarını okula göndermek için toplanan paranın 3.8 milyar doları geçtiği öğrenildi. Bu miktar üç yıllık taahhüdün bir parçası olarak Kanada’nın 400 milyon dolarlık desteği ile diğer G7 ortaklarının ve Dünya Bankası’nın katkılarını da içeriyor.

Yoksulluk Döngüsünü Kırmak İçin

UNICEF Kanada Başkanı David Morley, krizdeki kızları eğitmenin “Milyonlarca çocuğun geleceği için akıllıca bir seçim” olduğunu söyledi ancak daha büyük bir uluslararası kalkınma projesi gerektiğini vurguladı. Morley, ‘Eğitim hakkının yiyecek veya barınak hakkı kadar temel olduğuna ve kızlara kriz ve yoksulluk döngüsünü kırmak için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmaları gerektiğine inanıyoruz” dedi. Oxfam Kanada’nın politika yöneticisi Diana Sarosi ise kadınları ve kızları okuldan uzak tutabilen engelleri kaldırmak için çalıştıklarını belirtti. Sarosi, kızların bazı ülkelerde okul masraflarını karşılayamama ve erken yaşta evlendirilme gibi nedenlerle okula devam edemediklerini söyledi’’

U2’den Destek

Trudeau’nun Kanada’daki G7 başkanlığı için kesişen temalardan biri, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınları ve kızları güçlendirmek oldu ve Cinsiyet Eşitliği Danışma Konseyi ile bir araya geldi. IMF Genel Müdürü Christine Lagarde’nin de yer aldığı toplantıda, kızların eğitiminin öneminden bahsedildi. Yoksullukla Mücadele Örgütü adına geçtiğimiz aylarda Başbakan Trudeau’yu eleştiren U2 solisti Bono ise bu kez  girişime övgüde bulundu.  Bono, “Sadece kelimeler değil, masanın üzerinde gerçek para var” dedi.

Kızlar Konuşulmayacak Şiddet Görüyor

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Irak ve Bangladeş de dahil olmak üzere tüm dünyadaki mültecileri ziyaret ettiğini söyledi. Bibeau kadınların ve kızların konuşulmayacak şiddet gördüklerini ve hala savunmasız bir ortamda yaşadıklarını ifade etti. Bibeau “Bu annelerin hepsi aynı rüyayı paylaşıyor çocuklarını okulda görüyorlar, çünkü geleceklerinde umutları var” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.