Ontario Kripto Para Zengini Çıktı

0
92
Photo by David McBee on Pexels.com

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) yerel kripto para piyasası hakkında bir araştırma yaptı ve yaptığı araştırma sonucunda yarım milyondan fazla insanın kripto para sahibi olduğu bilgisine ulaştı. Komisyon tarafından yapılan araştırmada bu kişilerin nasıl yatırım yaptıklarına, geçmişte kripto para sahibi olup şu anda olmayanlara dair de bilgiler yer alıyor. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’nun geçen hafta “Temkinli Olalım: Finansal Tüketiciler ve Kripto-varlık Sektörü” adı altında yayınladığı yazıda şöyle deniliyor:

“Ontario yerlilerinin yüzde 5’i şu anda kripto para sahibi. Yakın zamanlı nüfus tahminlerine göre bu miktar 500 binden fazla Ontariolunun kripto para sahibi olduğu anlamına geliyor. Buna ek olarak Ontarioluların yüzde 4’ü de geçmişte kripto para sahibi olmuş ancak artık değil.” Kripto para sahiplerinin yarısı sahip oldukları kripto para için bin dolardan daha az; yüzde 90’ı ise 10 bin dolardan daha az masraf yaptı. Ontario’daki 50 bin kripto para sahibi ise piyasada yatırım yapmak için 10 bin dolardan daha fazla harcama yaptı.

OSC’nin yaptığı bu araştırma iki farklı kaynağa dayanıyor. Bunlardan biri yine OSC’ye bağlı Yatırım Ofisi’nin yaptığı bir arka plan çalışması, biri ise Ontario’da yaşayan 18 yaş ve üstündeki 2 bin 667 vatandaşa yapılan bir anket. 14-22 Mart tarihleri arasında yapılan ankete 18-34 yaş arasında 1,506 erkek katıldı ve bunun sebebi de olarak bu kriterlere uyan kişilerin “toplumun geri kalanına kıyasla kripto para sahibi olmaya daha meyilli olması” gösterildi.

Yayınlanan raporda bu durumla ilgili şöyle bir açıklama yapıldı: “18-34 yaşları arasındaki erkeklerin kripto para sahibi olma ihtimalleri genel halka kıyasla çok daha yüksek.” Anket sonuçlarının daha gerçekçi olması için toplanan sonuçlar Kanada hükümetinin sunduğu veriler de kullanılarak optimize edildi. Yaşa, cinsiyete ve bölgeye göre n-1,000 formülü uygulanarak anket sonuçlarının Ontario bölgesi için daha uyumlu bir hale getirilmesi sağlandı.

OSC Ontario yerlilerinin çok az bir kısmının kripto para sahibi olduğunu belirterek şöyle bir açıklama yapmıştı: Ontario’nun yüksek nüfusu küçük oranların dahi çok ciddi sayılara, menkul kıymetleri düzenlemekle yükümlü OSC’yi endişelendirebilecek kadar ciddi sayılara, tekabül edebileceği anlamına geliyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.