Kanada 151 Yaşında

0
152

        (Ottawa)Kanada’nın kuruluşunun 151. yıldönümü coşkuyla kutladı. Ülke genelindeki yüksek sıcaklara rağmen, binlerce insan Kanada’nın 151. yaşını kutlamak için meydanlarda toplandı.

       Kanada’nın başkenti Ottowa’da binlerce katılımcı Kanada Günü’nü kutlamak amacıyla Parlamento binasının önünde bir araya geldiler. Gün içinde zaman zaman muhteşem hava gösterileri seyreden Kanadalılar genç sanatçıların verdiği konserlerle müziğe doydular. Gün batımından sonra havai fişek gösterileri seyircileri adeta büyüledi. Katılımcılar geçen sene düzenlenen 150.Yıl kutlamalarındaki bazı aksamaların bu sene yaşanmadığını, programların daha düzenli ve organize olduğunu belirtti.

        Başbakan Justin Trudeau bu yıl kutlamalara Leamington, Regina ve Dawson Cit ve Yukon olmak üzere üç ayrı şehirde katıldı. Halka güçlü durmaları ve birbirine destek olmaları konularında çağrı yapan Trudeau, Kanada değerlerini yaşattıkları için vatandaşlara teşekkür etti.

       Ottawa’da gün içinde termometrelerdeki değer 40 dereceyi gösterdi. Başkentin bu zamana kadar gördüğü en sıcak gün olmasına rağmen vatandaşların programlara ve  şehir merkezindeki gösterilere katılımını çok etkilemedi. Diğer yandan kutlamalar sırasında sıcağın etkisiyle 15 kişi kalp problemi sebebiyle olmak üzere toplamda 88 vatandaş hastaneye kaldırıldı. Yüksek sıcaklıkların menfi etkisini azaltmak için uzmanlar halka direkt gün ışığına mağruz kalmamaları, bol sıvı tüketmeleri, kafein ve alkolü içecekleri az tüketmeleri konusunda uyarı yaptılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.