İltica Süreci Hızlandırılmalı

0
229
TORONTO, ON - DECEMBER 27: A Syrian refugee family, sponsored by a local group called Ripple Refugee Project, pose for photos. Lots are: Reemas Al Abdullah, 5 (little girl), Sawsan Al Samman (red coat), Nahla Al Abdullah (older lady), Aya Al Abdullah, 8 (girl), Anais Al Abdullah (brown coat), Mohamad Al Abdullah (white shirt), Oais Al Abdullah (orange sweater) and Abdullah Al Abdullah (black coat). Friends of Syria hosted a dinner for refugees at the Toronto Port Authority. (Bernard Weil/Toronto Star via Getty Images)

IRB (Kanada Göçmenlik Bürosu) sözcüsü Anna Pape yapılan sığınma talebi başvurularının geçen seneye göre 40% oranında arttığını belirtti. Anna Pape ayrıca işlem sürelerini dikkate alarak daha etkili olabilmek için yeni yollar aradıklarını da söyledi.

Emekli kamu personeli Neil Yeates’in öncülüğünde hazırlanan bağımsız bir rapora göre, Kanada hükumeti sığınma talebi sürecini hızlandırmalı, veya işlemlerin kısaltılması ve sıraya koyulmasıyla ilgilenen yeni bir devlet ajansı kurulmalı. Neil Yeates mevcut sistemle eğer önlem alınmazsa dosyaların çok birikip yıllarca bir sonuca varılmayacağının altını çizdi. Kanada Sığınmacı Konseyi başkanı Claire Roque ise “İnsanların hayatı bu karara bağlı. Burada trafik kuralını aşmaktan değil, insanların yaşamı ve ölümünü ilgilendiren bir durumdan bahsediyoruz. Bu denli önemli kararlar verilirken, sürecin uzunluğuna, ve mahkemenin bağımsız ve profesyonel olmasına dikkat edilmelidir” dedi. Raporda olan diğer tavsiyeler şunlar: 

Göçmenlik Bakanı’nın kapsamlı bir yıllık raporu Meclis’e sunması, Ottawa’da dava süresinin kısaltılması, formlarda daha anlaşılır bir dilin kullanılması, ve teknolojiden bu anlamda daha çok yararlanılması, sığınma talebi kabul edildikten sonra olan kalıcı oturum izni sürecinde sürekli tekrarlanan adımların azaltılması.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.