Vatandaşlık İçin Bekleme Süresi Kısaldı

0
214

11 Ekim 2017 tarihi itibariyle Kanada’da kalıcı ikamet iznine sahip olan kişiler Kanada vatandaşlığına, eskiye göre daha kolay ve erken bir şekilde başvurma hakkına sahip oldu.  Önceden kalıcı ikamet izni sahipleri yanı PR kartı olanlar vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önceki altı yıl boyunca en az dört yıl ikamet şartını yerine getirmek durumunda iken, artık geçmiş beş yıl içinde üç yıl ikamet şartını karşılamaları yeterli olmaktadır. Ayrıca, Kanada’da kalıcı ikamet izni almadan önce yabancı işçi, uluslararası öğrenci veya korunmuş kişi statüsünde bulunan kişiler bu sürelerini gerekli ikamet gün sayısına saydırabileceklerdir. Bu durumda geçici statüde Kanada’da geçirilen her gün yarım gün olarak değerlendirilecek ve azami 365 güne kadar eklenebilecektir.
11 Ekim 2017 itibariyle hükumet artık vatandaşlık başvurusundan önceki altı yıl içindeki dört yılda 183 gün veya daha fazla Kanada’da fiziksel olarak mevcut bulunma gerekliliğini de kaldırıldı.

Kaynak: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/news/2017/10/changes_to_the_citizenshipactasaresultofbillc-6.html

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.